Ознака: терористички напад

Меѓу жртвите во Виена е и момче од струшко Велешта?

Меѓу жртвите во синоќешните терористички напади во Виена, наводно, е и 21-годишно момче со потекло од струшко Велешта. Тој бил излезен во кафуле заедно...

Херојот од Виена ја избегнал смртта соочувајќи се со напаѓачот

Турчин кој бил ранет во терористичкиот напад во Виена за новинската агенција „Анадолија“ раскажа како за влакно избегнал смрт. Реџеп Таип Гултекин вели дека бил...

Путин остро го осуди суровото и цинично злосторство во Виена и...

Рускиот претседател, Владимир Путин, ги осуди нападите во Виена и истакна дека е подготвен да ја зајакне соработката со Австрија и другите земји во...

Се заклучивме и гледавме како напаѓачите пукаат

Сведоштва за оружените напади во Виена Австриската полиција покрена потрага по оружените напаѓачи кои синоќа отворија оган на повеќе локации во Виена. Еден од напаѓачите,...

Спречен терористички напад во Москва

Руските безбедносни служби спречија терористички напад со бомба и приведоа човек кој се подготвувал да активира бомба пред зградата на владата, објави Федералната служба...

САД одбележуваат 19 години од терористичкиот напад на 11 септември

Во САД денеска се одбележуваат 19 години од терористичкиот напад извршен на 11 септември 2001 година во Њујорк и Вашингтон, кога загинаа речиси 3.000...

Опсадата на хотелот во Могадишу заврши крваво по четиричасовните борби

Најмалку 17 лица загинаа, а десетици се повредени во напад на екстремисти на Ал Шабаб врз хотел во Могадишу, Сомалија. Опсадата на хотелот заврши по...

Пет цивили убиени во терористички напад во Турција

Пет цивили се убиени во напад извршен од Курдската работничка партија (ПКК), која во Турција е означена како терористичка организација, во југоисточната турска провинција...

Спречен терористички напад во Виена

Австриската полиција соопшти дека спречила терористички напад во Виена што наводно требало да биде изведен околу католичкиот Божиќ. Во голема полициска операција пред неколку...

Најмалку тројца цивили загинаа во терористички напад во Сирија

Најмалку тројца цивили загинаа при експлозија на автомобил-бомба во северниот дел од Сирија, на границата со Турција, соопшти турското министерство за одбрана. Како што се...