Ознака: терористички напад

Германски припадник на ИД имал централна улога во мрежата на напаѓачот...

Германски припадник на Исламската држава можеби имал централна улога во мрежата во која учествувал и виенскиот терорист, пренесуваат австриските медиуми. Исламистот, поранешен жител на Хамбург...

Кујтим Фејзулаи работел како обезбедување во болница

Кујтим Фејзулаи, кој е осомничен за терористичкиот напад во центарот на Виена, во кој на 2 ноември беа убиени четворица, а ранети повеќе од...

Се стега обрачот околу терористите по нападот во Виена

Двајца мажи беа уапсени пред неколку дена во Цирих поради можна поврзаност со терористот кој уби неколку лица во главниот град на Австрија на...

Деветте страшни минути нема да го скршат духот на Виена

Во последните неколку години Виена создаде репутација на многу безбеден град, каде што многумина жени се чувствуваат пријатно да шетаат сами ноќе. Во изминатите...

Виенскиот терорист имал контакти и со исламисти од Германија и Швајцарија

Истражните органи на Германија вршат претреси во неколку објекти поврзани со германската исламистичка сцена. Поточно, станува збор за лица кои наводно биле во контакт...

Австриски таблоиди ќе останат без реклами поради снимки од нападот во...

Двата најпопуларни сајта во Австрија „Oe24.at“ и „Krone.at“ трпат жестоки критики поради начинот на кој известувале за терористичките напади во Виена. Критиките посебно се однесуваат...

Џихадистот од Виена го измами системот сокривајќи ја намерата да го...

Поддржувачот на Исламската држава Кујтим Фејзулаи кој е осомничен за оружениот напад во Виена во кој завчера беа убиени четири лица, а 23 беа...

Oсмани на средба со австрискиот амбасадор по повод терористичкиот напад

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска оствари средба со Георг Вуцас, вонреден и ополномоштен амбасадор на Австрија во земјата, по повод последните трагични...

Три лица со македонско државјанство се на списокот на австриската полиција

Австриската полиција од МВР побарала информации за вкупно три лица кои покрај австриското имаат македонско државјанство, а се поврзани со синоќешниот напад во Виена. -...

Курц: Ова не е војна меѓу христијаните и муслиманите

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, се огласи на Твитер и рече дека четири лица загинале, а 14 се повредени во терористичкиот напад во Виена. Тој го...