12.8 C
Skopje
19.9.2021 - 6:37

Ознака: терористички напад

Десет години од масакрот на Брејвик

Пред точно десет години масовниот убиец Андерс Брејвик уби 77 лица во Осло и на островот Утоја во Норвешка. Норвежанецот Брејвик ладнокрвно уби 69 млади...

Спречен терористички напад во Москва

Припадници на безбедносните сили на Руската Федерација спречија терористички напад во Москва, пренесуваат руските медиуми. ФСБ објави дека е приведен руски државјанин, кој планирал да...

Маж со нож нападнал минувачи во Германија, има убиени и повредени

Непознат напаѓач во германскиот град Вирцбург убил три лица со нож, јавуваат локалните медиуми. Според нивните информации, за време на нападот биле повредени шест лица.   Некои...

Макрон: Франција одново е жртва на терористички напад

Убиството на полицajката во предградие на Париз беше напад врз Франција, изјави денеска премиерот на таа земја, Жан Кастекс. „Уште еднаш, нашата република е нападната....

Фејзулаи пукал сам, но имал поддршка од исламисти

Истрага за терористичкиот напад во Виена Истрагата на австриската полиција во случајот со терористичкиот напад на почетокот на ноември во Виена дошла до заклучок дека...

Првичниот извештај укажува на грешки на австриските служби пред нападот во...

Австриските служби за уставност и контратероризам направиле огромни грешки во врска со осомничениот за терористичкиот напад во Виена, Кујтим Фејзулаи. Вакви резултати произлегуваат од...

Уапсено уште едно лице поврзано со терористичкиот напад во Виена

Австриската полиција уапси едно лице за кое се сомнева дека е соучесник во терористичкиот напад на 2 ноември, за кој е осомничен Кујтим Фејзулај....

Исламската заедница на Нов Зеланд тврди дека барала помош пред нападот...

Исламската заедница на Нов Зеланд тврди дека знаела за претстојната опасност во Крајстчрч, како и дека имала сознанија според кои претставувала потенцијална цел на...

Германски припадник на ИД имал централна улога во мрежата на напаѓачот...

Германски припадник на Исламската држава можеби имал централна улога во мрежата во која учествувал и виенскиот терорист, пренесуваат австриските медиуми. Исламистот, поранешен жител на Хамбург...

Кујтим Фејзулаи работел како обезбедување во болница

Кујтим Фејзулаи, кој е осомничен за терористичкиот напад во центарот на Виена, во кој на 2 ноември беа убиени четворица, а ранети повеќе од...