Ознака: терористички напади

ФСБ спречила серија терористички напади – деактивирани две бомби

Припадниците на руската Федерална служба за безбедност спречиле серија терористички напади во Кабардино-Балкарската Република, каде терористи планирале да кренат во воздух објекти на руските...

Проширувањето на Исламска држава во Авганистан е нова закана за Европа...

Исламската држава (ИД) го загуби својот „Калифат “ во Сирија и Ирак, но сега започнува да се проширува во планините на североисточен Авганистан со...

Шри Ланка воведе полициски час и го блокира пристапот до социјалните...

Владата на Шри Ланка воведе полициски час на територијата на целата држава и го блокира пристапот до социјалните мрежи и апликациите за допишување поради...

Терористичките напади ја потпалија меѓурелигиската нетрпеливост во Шри Ланка

Поради минатомесечните терористички напади во Шри Ланка, земјата се уште не може да ги смири меѓурелигиските тензии во повеќето градови, објавува Си-ен-ен. Во еден...

Лидерот на терористите во Шри Ланка загинал во еден од нападите

Наводниот лидер зад нападите во Шри Ланка на католичкиот Велигден загинал во еден од нападите, рече претседателот на земјата Маитрипала Сирисена, а пренесе Би-би-си. Сирисена...

Познат организаторот на нападите во Шри Ланка

Главен организатор на терористичкиот напад во Шри Ланка бил Инсхан Селаван, еден од бомбашите самоубијци кој во неделата детонираше експлозив во хотелот Шангри-Ла. Ова за...

Безбедноста на испит за време на посетата на папата Франциск

Во Македонија во моментов нема индикации за ризичен висок потенцијал поврзан со религиска злоупотреба. Сепак, јавноста знае дека голем број борци од ИСИЛ денес...

Масовен погреб на загинатите во нападите во Шри Ланка

Масовен погреб почна во Шри Ланка откако земјата прогласи ден на жалост за жртвите од бомбашките напади во повеќе цркви и хотели, кое се...

На верските фанатици ништо не им е свето

Координираните експлозии во елитните хотели и цркви во Шри Ланка вчера убија најмалку 290 луѓе и повредија уште 500, на денот кога католиците го...

Амбасадата на САД предупреди за зголемен ризик од терористички напади

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Македонија преупреди дека постои зголемен ризик за терористички напади поттикнати од екстремистичка идеологија на територијата на нашата земја. -...