24.2 C
Skopje
25.4.2019 - 18:35

Ознака: тероризам

САД предупредуваат за можни терористички напади во Австрија

Амбасадата на САД во Виена издаде предупредување до американските граѓани поради опасност од тероризам во Австрија во периодот пред Божиќ. Врз основа на постоечките закани...

Бугарски државјанин осуден за тероризам во Австрија

Бугарски државјанин е осуден на седум години затвор во Австрија, откако кај него биле откриени планови за изведување терористички напад. Според Обвинителството, 24-годишниот Бугарин во...

САД предупредуваат за евентуален терористички напад врз нивни објекти во ДР...

Американската амбасада во ДР Конго соопшти дека добила информација за евентуална терористичка закана врз објекти на САД во Киншаса. Таа ги предупреди американските државјани без...

Боко харам киднапирала 18 девојчиња во Нигер

Регионалниот официјален претставник на Нигер, Ламидо Хароуна Мумуни изјави дека терористичката група Боко харам киднапирала 18 девојчиња од две села. Тој истакна дека припадниците на...

Француската полиција спречила шест терористички напади од почетокот на годината

Француските специјални служби спречиле шест терористички напади од почетокот на годината, изјави министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер, на денот кога Франција се сеќава...

Нападот во Мелбурн оквалификуван како тероризам

Австралиската полиција смета дека нападот со нож во Мелбурн е терористички чин, изјави полицискиот комесар на државата Викторија, Грахам Ештон. Напаѓачот, кого полицијата го застрела...

Осудени 65 лица кои биле лојални на ИД

Египетски суд денеска осуди 65 лица за кои се верува дека се екстремисти и членови на терористичка група, кои изразиле лојалност кон ИД. Со пресуда,...

Помпео: Иран е најголем спонзор на тероризмот во светот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во интервјуа за американските телевизии Фокс њуз и Си-Би-Ес њуз ја бранеше одлуката на претседателот Доналд Трамп за враќање...

Чевларот на Исламската држава ја моли Германија за милост

Човекот познат како Суфијан (36), ја моли неговата родна Германија да го прими назад, откако беше заробен по неколку години поминати во Исламската држава...

Тероризмот секогаш е жешка тема на Балканот

Дека на теренот навистина се случува нешто, на некој начин навестува и посетата на американскиот амбасадор и координатор за борба против тероризмот, Нејтан А....