22 C
Skopje
18.9.2018 - 21:58

Ознака: тероризам

По брза постапка егзекутирани 12 терористи

Ирачките власти убија 12 лица осудени за тероризам, само неколку часови откако премиерот Хајдер ал Абади побара егзекуции по забрзана постапка. Ирачката Влада денеска соопшти...

Европол: Двојно повеќе џихадистичките напади во Европа, со двојно помалку жртви

Бројот на џихадистички напади во Европа во 2017 година бил двапати поголем во споредба со 2016 година. За сметка на тоа нападите предизвикале речиси...

Туризмот во Белгија се врати на ниво од пред исламистичките напади

Белгиските власти информираат дека бројот на странски туристи кои ја посетуваат земјата се искачил на нивото на кое беше пред исламистичките напади во 2016...

Британија ги предупредува своите граѓани да не патуваат во Турција

Владата на Велика Британија ги предупреди своите граѓани дека во Турција постои голема опасност од терористички напади, заради што ги советува да ја избегнуваат...

Алиса во земјата на тероризмот

Сафа Булар (18) тврди дека имала несреќен живот, поминувајќи низ тежок период во текот на тинејџерските години, кога била задевана од нејзините врсници во...

Британија ја одбележува годишнината од бомбашкиот напад во Манчестер

Стотици луѓе денеска се собраа во катедралата на англискиот град Манчестер за да учествуваат на првата годишнина од самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер Арената...

Во Лондон уапсено момче под сомнение за тероризам

Британската полиција соопшти дека утрово уапсила 18-годишно момче во Лондон под сомнение дека подготвувал терористички напад. Момчето е уапсено во северниот дел на Лондон. Во соопштението...

Разоткриен „крвавиот прирачник“ што лажно ги оправдува ѕверствата на Исламската држава

Џихадистичкиот прирачник на Исламската држава (ИД) првпат е претставен во јавноста, во детална анализа на текстот од 579 страници, пренесува британски „Гардијан“. Текстот, напишан од идеологот...

Најмалку шестмина загинати во нападот на владините објекти во Авганистан

Авганистанските безбедносни сили се спротивставиле на група напаѓачи кои нападнале владини објекти. При нападот, загинаа најмалку шест лица, а околу 30 се повредени. - На...

Напаѓачот на ИД од Париз имал француско државјанство

Мажот кој синоќа во центарот на Париз изврши напад со нож и при тоа уби едно лице, а повреди повеќемина, е роден во Чеченија...