Ознака: тероризам

Од 2014 година во Кина уапсени 13.000 терористи во исламски регион

Кинеските власти соопштија дека од 2014 година, во традиционално исламскиот регион Синџијанг, биле уапсени речиси 13.000 терористи и разбиени стотици „терористички банди”. Овие податоци се...

Како екстремната десница гo прифати моделот на Исламската држава

Тероризмот станува феномен кој константно се глобализира. Осомничениот терорист кој стои зад ладнокрвниот напад и убиството на 49 муслимани во две џамии во Крајстчерч,...

Jугословенскиот воен фолклор ги поврза западните екстремисти

Напаѓачот од Нов Зеланд, Брентон Тарант, масовниот убиец од Норвешка Андерс Брејвик и Американецот осуден за тероризам Ерик Фрејн, ги поврзува слична извитоперена идеологија...

Напаѓачот на затворските чувари разменувал писма со терористот од Стразбур

Мајкл Киоло, кој во вторникот нападна два затворски службеника во затворот Конде-сур-Сарт, разменувал писма со Шекат Шериф, одговорен за нападот на Божиќниот пазар во...

Исламската држава исчезнува, но радикалната идеологија ќе опстане?

Радикалната идеологија на Исламската држава (ИД) би можела да опстане и по згаснувањето на озлогласената терористичката организација, на што укажуваат и ставовите на луѓето...

Невестите на Исламската држава бараат прошка

Жените што ги напуштија родните земји за да се приклучат на Исламската држава (ИД) во Сирија, т.н. „невести на Исламската држава“ бараат да се...

На традиционалниот ислам во земјава не му е својствен тероризмот

Секој што има терористички планови и цели не е дел од исламската религија. Исламот нема ништо заедничко со тероризам, ниту со радикализам, ниту, пак,...

Битка за последното упориште на Исламска држава

Сириските демократски сили поддржани од САД заземаа територија од Исламската држава (ИД), во жестоката битка за последното упориште на „Калифатот“, во Багхуз, источна Сирија. 

Сирискиот гамбит на Трамп ќе ја отвори џихадистичката пандорина кутија?

Критичното глобално безбедносно прашање останува неодговорено, еден месец откако американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека САД ќе се повлечат од Сирија. Каква ќе биде...

Притеснетата Исламска држава пронајде ново засолниште

По губењето на пространата територија што некогаш ја контролираше, Исламската држава (ИД) најде ново засолниште каде што уште опстојува - на Интернет, пишува „Вашингтон...