Ознака: тероризам

Поранешен албански командос уапсен за тероризам

Поранешен припадник на албанската специјална армиска единица „командоси“, кој служел во Ирак и Авганистан во 2011 година, денеска е уапсен од страна на Антитерористичката...

Ал Каеда и Исламска држава отворија нов меѓусебен фронт во Јемен

Исламската држава (ИД) и Ал Каеда водат смртоносна борба за територија, нови борци и влијание во Јемен, една од најсиромашните земји на Блискиот Исток....

Нов блок сака да ја демонтира Европа

Ултрадесничарски партии формираа сојуз за европските избори, кој најавува одбрана на суверенитетот и запирање на имиграцијата. Тие немаат заедничка визија за Европа, ама најавуваат...

Сараево и Загреб се обвинуваат за „државен“ тероризам

Неодамнешната „шпионска афера“, која сериозно ги потресува односите меѓу Хрватска и Босна и Херцеговина, е надвор од фокусот на хрватската медиумска и политичка јавност....

Резолуција на Советот за безбедност на ОН против финансирање на тероризмот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно усвои Резолуција, чиј цел е јакнење на глобалните напори во борбата против „бројните и новите начини на...

Од Исламската држава останаа само милионите

Светските медиуми и Сириските демократски сили (СДС) изминатава недела прогласија победа врз Исламската држава (ИД) во Сирија. Но, дури и во моментите кога курдските...

Белата куќа тврди дека Исламска држава е комплетно поразена во Сирија

Белата куќа денеска соопшти дека Исламска држава во Сирија е поразена и оти нема повеќе територии под контрола на екстремисти. Портпаролката на Белата куќа Сара...

Џихадистите беа подготвени да ме убијат, но ми даваа играчки и...

Германската новинарка Јанина Финдајсен првпат јавно зборуваше за околностите под кои самоиницијативно отпатува во воена зона кога беше во седмиот месец на бременост, односно...

Во Турција осудени 18 адвокати обвинети за тероризам

Суд во Турција осуди 18 адвокати под обвиненија за тероризам и им одреди повеќе годишни затворски казни. Претседателот на веќе затворената Асоцијација на прогресивни адвокати,...

Седуммина обвинети за учество во ИСИС ја признаа вината

Седумтемина македонски државјани обвинети за учество во странска војска, паравоени или параполициски формации, а едно лице обвинето и за кривично дело Терористичка организација, денеска...