Ознака: тероризам

Сирискиот гамбит на Трамп ќе ја отвори џихадистичката пандорина кутија?

Критичното глобално безбедносно прашање останува неодговорено, еден месец откако американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека САД ќе се повлечат од Сирија. Каква ќе биде...

Притеснетата Исламска држава пронајде ново засолниште

По губењето на пространата територија што некогаш ја контролираше, Исламската држава (ИД) најде ново засолниште каде што уште опстојува - на Интернет, пишува „Вашингтон...

Пронајдени сите исчезнати по нападот врз хотелскиот комплекс во Најроби

Кенискиот Црвен крст синоќа соопштија дека пронајдени се 94 лица кои се водеа како исчезнати по терористичкиот напад врз луксузниот хотелски комплекс во Најроби. При...

Уапсен осомничен за подготовка на напад на Белата куќа и други...

Оперативци на Федералното биро за истраги (ФБИ) синоќа задржале осомничен од сојузната држава Џорџија за кој се вели дека подготвувал напад на Белата куќа...

Бегство под бомби и куршуми во Најроби

Кениските безбедносни сили ги убиле четворицата терористи кои упаднаа во хотел и во канцелариски комплекс во Најроби, со што заврши операцијата во главниот град...

Тројца уапсени во антитерористичка акција во Каталонија

Каталонската полиција уапси најмалку три лица осомничени за поврзаност со тероризам, кражби, трговија со наркотици и други кривични дела. Во антитерористичката акција учествувале повеќе од...

Американец со албанско потекло се издигна меѓу лидерите на Исламска држава

Американецот со албанско потекло Зулфи Хоџа (26) е идентификуван како еден од лидерите на Исламската држава (ИД), како резултат на двегодишна истрага која дава...

Американец против Американец во сириската војна

Шеснаесетгодишен Американец кој се борел за Исламска држава (ИД) бил заробен во близина на градот Хаџин, во источна Сирија, минатиот месец, од Сириските демократски...

Белгија: Започнува едно од најголемите судења за тероризам

Во Белгија денеска почнува судењето против осомничениот џихадист Мехди Немуш кој на 24 мај 2014, за помалку од две минути уби четири лица во...

Експлозија на автобуска постојка во Чиле, најмалку пет ранети

Најмалку пет лица беа ранети денеска при експлозија на поставена бомба на автобуска постојка во чилеанскиот главен град Сантијаго, информира МИА. Експлозијата се случила околу...