22.8 C
Skopje
27.7.2021 - 1:21

Ознака: тероризам

Британија ја одбележува годишнината од бомбашкиот напад во Манчестер

Стотици луѓе денеска се собраа во катедралата на англискиот град Манчестер за да учествуваат на првата годишнина од самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер Арената...

Во Лондон уапсено момче под сомнение за тероризам

Британската полиција соопшти дека утрово уапсила 18-годишно момче во Лондон под сомнение дека подготвувал терористички напад. Момчето е уапсено во северниот дел на Лондон. Во соопштението...

Разоткриен „крвавиот прирачник“ што лажно ги оправдува ѕверствата на Исламската држава

Џихадистичкиот прирачник на Исламската држава (ИД) првпат е претставен во јавноста, во детална анализа на текстот од 579 страници, пренесува британски „Гардијан“. Текстот, напишан од идеологот...

Најмалку шестмина загинати во нападот на владините објекти во Авганистан

Авганистанските безбедносни сили се спротивставиле на група напаѓачи кои нападнале владини објекти. При нападот, загинаа најмалку шест лица, а околу 30 се повредени. - На...

Напаѓачот на ИД од Париз имал француско државјанство

Мажот кој синоќа во центарот на Париз изврши напад со нож и при тоа уби едно лице, а повреди повеќемина, е роден во Чеченија...

Исламска држава повторно сееше страв во Париз – најмалку еден загинат,...

Едно лице загина синоќа при напад со нож во центарот на Париз. Напаѓачот е убиен од страна на француската полиција. Терористичката организација Исламска држава...

Фејсбук сугерира пријатели, но и џихадисти на Исламска држава

Популарната социјална мрежа Фејсбук, наводно, помогнала за поврзување на илјадници приврзаници на Исламска држава (ИД), преку опцијата за „сугерирање пријатели“, пренесува британски „Телеграф“. Компанијата „Фејсбук“...

Приврзаничка на Исламска држава осудена бидејќи „стои единствено за Алах“

Сопругата на врбувач на борци на Исламска држава (ИД) е осудена поради непочитување на судот во Сиднеј, бидејќи одби да стои при влегувањето на...

Исповед на акушерка на Исламска држава: За секое породување се надевав...

Со помошта на Самира ал-Наср (66) беа родени илјадници бебиња во текот на претходните четири децении во сирискиот град Рака, но таа вели дека...

Во Турција осудени 14 новинари поради тероризам

Турскиот суд вчера осуди 14 новинари вработени во весникот „Џумхуриет“ на затворски казни под обвинение за тероризам, додека тројца се ослободени. - Новинарите се осудени...