17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 6:59

Ознака: тероризам

Во Италија уапсен македонски државјанин осомничен за тероризам

Италијанската полиција уапси македонски државјанин, кој е осомничен дека се подготвувал да изврши терористички напад во името на џихадистичката група Исламска држава (ИД), јави...

Ирак го повикува светот да ги прими децата на Исламската држава

Ирак ги повикува странските држави да ги примат децата на нивните државјани, борци на Исламската држава (ИД), кои моментно се во тамошните затвори, пишува...

ФБИ уапси осомничен за подготовка на терористички напад во Кливленд

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) денеска соопшти дека уапсило едно лице под сомнеж дека во соработка со терористичка организација подготвувало напад во центарот на...

Тројца уапсени на Косово под сомнение за тероризам

Косовската полиција соопшти денеска дека уапсила три лица осомничени за тероризам, додека четврто лице е уапсено во Германија врз основа на меѓународна потерница издадена...

Три лица уапсени за тероризам во Косово и едно во Германија

Три лица се уапсени денеска во Приштина и Скендерај (Србица), а едно во Германија, под сомнение дека извршиле терористички дејствија, јавува дописникот на МИА...

По брза постапка егзекутирани 12 терористи

Ирачките власти убија 12 лица осудени за тероризам, само неколку часови откако премиерот Хајдер ал Абади побара егзекуции по забрзана постапка. Ирачката Влада денеска соопшти...

Европол: Двојно повеќе џихадистичките напади во Европа, со двојно помалку жртви

Бројот на џихадистички напади во Европа во 2017 година бил двапати поголем во споредба со 2016 година. За сметка на тоа нападите предизвикале речиси...

Туризмот во Белгија се врати на ниво од пред исламистичките напади

Белгиските власти информираат дека бројот на странски туристи кои ја посетуваат земјата се искачил на нивото на кое беше пред исламистичките напади во 2016...

Британија ги предупредува своите граѓани да не патуваат во Турција

Владата на Велика Британија ги предупреди своите граѓани дека во Турција постои голема опасност од терористички напади, заради што ги советува да ја избегнуваат...

Алиса во земјата на тероризмот

Сафа Булар (18) тврди дека имала несреќен живот, поминувајќи низ тежок период во текот на тинејџерските години, кога била задевана од нејзините врсници во...