Ознака: тероризам

Приведени членови на терористичка ќелија која планирала напади во Македонија

По повеќемесечна истрага, од страна на неколку оддели на МВР, вчера полицијата привела осум членови на терористичка организација, информираат од ресорното министерство. Врз основа на...

Неверојатната приказна на лажниот џелат на Исламската држава се распадна

Сведочењето на Канаѓанец за наводните грозоморни злосторства кои тој тврдел дека ги извршил како џелат на Исламската држава (ИД) во Сирија, изнесени во подкастот...

Заев: Ги спроведуваме највисоките стандарди во ресоцијализацијата на терористичките повратници

Како членка на НАТО и на глобалната коалиција за борба против тероризмот Северна Македонија ги спроведува највисоките стандарди во борбата со насилниот екстремизам и...

Најранливите жртви на Исламската држава би можеле да станат и нејзино...

Постои итност за решавање на прашањето што да се стори со десетиците илјади деца на Исламската држава (ИД) кои се во бегалските кампови и...

Предавството на калифот ја подрива Исламската држава

Новообјавени документи го разоткрија предавството на водачот на Исламската држава, што претставува златна прилика за дискредитирање на нејзиното движење Неодамна декласифицираните документи на американската војска...

Исламската држава препознаена во крвавите траги во Мозамбик

Како што влијанието на Исламската држава (ИД) опаѓа на Блискиот Исток, тоа се зголемува во одредени области во Африка. Според информациите од Мозамбик, милитантите...

Франција бара од Западен Балкан силна соработка во борбата против тероризмот

Европската Унија и нејзините држави-членки прават многу за поддршка на економскиот и социјален развој на Западниот Балкан, па оттука очекуваме земјите од Западниот Балкан...

Социјалните мрежи го менуваат тероризмот, како и реакцијата на јавноста

Тајмингот и медотологијата на терористичкиот напад во Виена беа познати, откако негова цел беа цивилите, вечерта пред воведувањето на нови превентивни мерки во Австрија....

Австрија ќе ги затвори џамиите кои шират радикален ислам

Австриските власти најавија дека ќе ги затворат сите џамии кои промовираат радикален ислам, објави австриската новинска агенција АПА. Министрите за внатрешни работи и интеграција најавија...

Претреси во Германија по нападот во Виена

Германската полиција спроведува акции, во рамките на кои се претресуваат станови и други простории. АФП објави дека акцијата е поврзана со терористичкиот напад во...

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime OAD Episode 4 at AnimeHeaven arifureta anime heaven

Watch Ex-Arm Episode 1 (https://animeflix.nl/m/N0gp/ep-1) at ANIMEFLIX animeflix darling in the franxx