20.5 C
Skopje
25.8.2019 - 3:02

Ознака: тероризам

Смртна казна за шест лица осудени за тероризам во Египет

Египетскиот суд им досуди смртна казна на шест лица обвинети за терористички напади во Кердаси, во близина на познатите пирамиди во Гиза. Тие се...

Кина забележа „знаци на тероризам“ во опсадата на аеродромот во Хонгконг

Кинеската канцеларија за Хонгконг денеска ја осуди, како што наведе, речиси терористичката акција на аеродромот во Хонгконг и ја повтори поддршката за властите во...

Нападот врз џамијата во Норвешка се третира како обид за тероризам

Норвешката полиција соопшти дека нападот на џамијата во Норвешка се третира како обид за тероризам. Полицијата наведе дека првите налози од истрагата укажуваат оти напаѓачот...

Зошто САД не можат да се справат со домашниот тероризам?

Соединетите Американски Држави не можат да се справат со се почестите закани од нападите изведени од „домашни терористи“. Ова прашање предизвика загриженост кај законодавците...

За ирачката Златна дивизија борбата не престанува

Ирачката елитна антитерористичка единица позната како Златната дивизија беше клучна во ослободувањето на ирачките територии под контрола на Исламската држава (ИД), плаќајќи ја победата...

БиХ под закана од тероризам и од исламофобија

Се проценува дека од 2012 до 2017 година околу 240 државјани на БиХ ѝ се приклучиле на Исламската држава Апсењето на Адис А. во Германија...

Терористот од Крајстчрч во судницата им се смееше на семејствата на...

Австралиецот Брентон Терант, одговорен за смртта на 51 лице при нападот на џамија во градот Крајстчрч во Нов Зеланд, се појави пред судот во...

Иран ја повика ЕУ во борба против американскиот економски тероризам

Иранскиот претседател Хасан Рохани во понеделникот вечерта ги обвини САД дека извршиле економски тероризам против Техеран, повикувајќи ја Европа да се приклучи во борбата...

Британското разузнавање открило фабрика за бомби на Хезболах во Лондон

Британските разузнавачки агенции заплениле тони експлозивни материјали поврзани со либанската милитантна група Хезболах на голем број имоти на периферијата на Лондон, пренесува „Дејли телеграф“. Весникот...

Куфодинас преку Рубикон од зад решетки ја тероризира американската амбасада во...

Анархистичката група Рубикон ја вандализираше американската амбасада во Атина по вторпат во изминатите неколку месеци, овојпат поради одбивањето на грчкото обвинителство да му овозможи...