23.7 C
Skopje
19.5.2019 - 17:29

Ознака: Тереза Меј

Меј ќе даде оставка ако Парламентот во јуни го одбие договорот...

Британската премиерка, Тереза Меј, ќе поднесе оставка ако на почетокот на јуни пратениците во Долниот дом на Парламентот по четврти пат го одбијат договорот...

Борис Џонсон најави кандидатура за лидер на британските конзервативци

Поранешниот шеф на британската дипломатија и заговорник за брегзит, Борис Џонсон, денеска објави дека ќе се кандидира за лидер на Конзервативната партија, откако премиерката...

Меј му честита на Пендаровски: Се надевам на уште поблиска соработка

Британската премиерка Тереза Меј му честита на Стево Пендаровски за преземањето на должноста претседател на Македонија. - Честитки за вашата инаугурација како претседател на Северна...

Тереза Меј верува во камбек за брегзит во стилот на Ливерпул

Премиерката на Англија, Тереза Меј, тврди дека Лигата на шампионите ѝ покажала дека нејзиниот договор за брегзит е можен, пренесува „Гардијан“. Меј се спореди...

Меј поднесува оставка кога ќе заврши првата фаза од брегзит

Британската премиерка Тереза Меј останува на нејзината одлука да поднесе оставка по завршувањето на „првата фаза” од брегзит, за да го отвори патот на...

Британците ќе учествуваат на изборите за Европскиот парламент

Велика Британија ќе мора да учествува на изборите за Европскиот парламент на 23 мај, бидејќи нема доволно време британскиот парламент дотогаш да го ратификува...

Јункер: И натаму постои ризик од брегзит без договор

И натаму постои загриженост дека Велика Британија би можела да ја напушти Европската унија без договор, предупреди претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. Тој...

Британската Влада продолжува со плановите за брегзит без договор

Британската премиерка Тереза Меј во интерно известување го информирала персоналот на нејзиниот Кабинет дека Владата ќе продолжи со планот за брегзит без договор, соопшти...

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над...

Велика Британија сѐ уште останува во рамките на ЕУ

Челниците на земјите членки на Европската унија на денешниот вонреден самит, на кој ќе присуствува и британската премиерка Тереза Меј, ќе соопштат дека во...