Ознака: терапија

Филипче: Пациентите со малигни болести ќе си ја добиваат терапијата дома

Пациентите со малигни болести ќе си ја добиваат терапијата дома, рече министерот за здравство, Венко Филипче, по повод одбележување на 4 февруари Светскиoт ден...

Парализиран глушец проодел благодарение на нова терапија

Повредите на ‘рбетниот столб предизвикани од несреќи се сметаат за неизлечиви поради оштетување на нервните влакна или аксоните, но сега постои надеж. Нервните влакна...

Даночните олеснувања како антикризна терапија

Економските аналитичари имаат спротивставени размислувања во однос на најавеното намалување на даноците. Некои од нив потврдуваат дека тие се за полесно да се преброди...

Сите сакаат да дојдат до експерименталниот лек што му помогна на...

Откако американскиот претседател Доналд Трамп го прими третманот со антитела од експерименталната терапија на „регенерон“, голем број луѓе посакаа да бидат дел од  клиничките...

САД одобрија итна употреба на терапија со крвна плазма против ковид-19

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) даде одобрение за итни случаи за употреба на плазма за лекување на пациенти со коронавирус. Техниката користи крвна...

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и...

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при што разговараа за предизвиците...

Терапијата со крвна плазма лечи пациенти заразени од ковид-19 за само...

Терапијата со крвна плазма, која е одобрена за третман во многу земји во светот, вклучува примање крв од луѓе кои биле заразени со коронавирусот,...

Трамп ја разгоре расправата за користење на лекот против маларија

Лекот за маларија е причината за жестока дебата за изнаоѓање третман против ковид-19. Американскиот претседател Доналд Трамп ја предводи дебатата за хидроксихлороин, а индиските...

Хуморот најдобра терапија

ДЕНОТ НА ШЕГАТА ВО ВОНРЕДНА СОСТОЈБА Одбележувањето на Денот на шегата, 1 април, годинава е во поинакви околности од кога било во минатото. Колку во...

Филипче: Почнавме со терапија против ковид-19, немојте да ја земате сами

Денес започнавме со терапија за ковид-19 кај двајца пациенти. Оваа терапија исклучиво се дава по препорака на лекар, никако да не се зема на...