29.8 C
Skopje
27.9.2021 - 18:07

Ознака: Теона Стругар-Митевска

Три награди за филмот на Митевска

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска се закити со уште три престижни награди. На штотуку завршениот фестивал „Ол абаут...

Награда за Теона Стругар Митевска во Минхен

Продукциската куќа „Сестри и брат Митевски“ информира дека штотуку завршениот филмски фестивал „Фајв ликс филм фестивал“ во Минхен, Германија, наградата за режија ѝ ја...

Филмот „Петрунија“ со награда за најдобро сценарио на меѓународен фестивал во...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска продолжува да го освојува светот. На штотуку завршениот 15. филмски фестивал Евроазија во Казахстан филмот...

„Петрунија“ на седум фестивали, од Словенија до Израел

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска продолжува да го освојува светот. Откако беше проследен со одлични критики и оцени...

Митевска: Весникот е симбол на слободата на изразот и информирањето

КАКО СЕ НАЈДЕ „НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВО ТРЕЈЛЕРОТ НА „ПЕТРУНИЈА“ Во трејлерот на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска, кој од први...

„Петрунија“ се закити со уште две награди

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска на штотуку завршениот Деа Филмски Фестивал во Тирана освои две важни награди и...

Филмот на Митевска ја доби главната награда во Дортмунд

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ја освои главната награда на фестивал во Дортмунд, Германија. Фестивалот се одржуваше од...

„Господ постои, името и е Петрунија“ премиерно во Скопје

Mакедонската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар Митевска по успехот на Берлинскиот филмски фестивал и освоените две...

„Златна мечка“ за филмот „Синоними“ на Берлинале

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија?“, доби две награди, од екуменското жири и од Здружението на германските кина за...

Во конкуренција сме со звучни имиња како Акин, Холанд, Озон…

Најголемо внимание, според германските медиуми, привлекува Фатих Акин, германскиот режисер со турско потекло, кој веќе има добиено важни награди на фестивалите во Берлин и...