Ознака: Тенис

Јотовски се пласираше во осминафиналето на турнир во БиХ

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски се пласира во осминафиналето ИТФ-фјучрс турнирот во Кисељак, Босна и Херцеговина, совладувајќи го квалификантот Карло Краниќ со 2-0...

Ѓорческа со триумф се врати на тениските терени

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа на ИТФ-фјучрс турнирот во Обидош, Португалија, ја елиминира втората носителка Олга Саез Лара од Шпанија, што е нејзино одлично враќање...

Враќањето на „црната пантерка“ на белиот спорт

Впечатливата црна опрема што Серена Вилијамс (36) ја носи на гранслем-турнирот „Ролан Гарос“ не е моден тренд, туку потреба поради медицински причини, како што...

Доживотна суспензија за тенисерот Дмитрo Баданов

Украинскиот тенисер Дмитрo Баданов е доживотно суспендиран поради местење натпревари. 30-годишниот Баданов е прогласен за виновен затоа што беше откриено дека наместил два меча на...

Надал и Серена со сигурни победи на „Ролан Гарос“

Рафаел Надал ја започна со победа одбраната на својата титула на Отвореното првенство на Франција. Надал, кој има десет трофеи од турнирот во Париз, го...

Надал: Ѓоковиќ е меѓу кандидатите за титулата на „Ролан Гарос“

Првиот светски рекет и најголем фаворит за титулата на „Ролан Гарос“, Рафаел Надал, изјави дека никогаш не треба да биде отпишан Новак Ѓоковиќ, без...

Во Кичево пуштени во употреба две нови тениски игралишта

Со програмата на Агенцијата за млади и спорт, за изградба на тениски игралишта ширум нашата земја, во Кичево е изграден двоен тениски терен кој...

Јотовски успешно го започна фјучрсот во БиХ

Најдобриот македонски тенисер, Томислав Јотовски со победа го почна фјучрс турнирот во Добој, Босна и Херцеговина. Јотовски денеска со 2-0 во сетови го совлада Дане...

Надал поразен на земјена подлога

Австрискиот тенисер Доминик Тим го совлада Рафаел Надал со 2:0 во сетови (7:5; 6:3) и обезбеди пласман во полуфиналето на Мастерсот во Мадрид. Тим...

Мареј го најави враќањето на тенискиот терен

Поранешниот најдобар тенисер на светот, Енди Мари, потврди дека по речиси едногодишна пауза ќе се врати на терен во почетокот на јуни со турнирот...