19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 10:25

Ознака: Тенис

Вимблдон: Ѓоковиќ – Надал 2:1, мечот продолжува денес

Вториот полуфинален дуел на тенискиот Грен слем во Лондон, синоќа беше прекинат и ќе се доигра денес со почеток во 14 часот. По три...

Ѓоковиќ се пласираше во полуфинале на „Вимблдон“

Носителот на 12 Гренд-слем титули, Новак Ѓоковиќ (Србија) повторно покажа дека ја враќа својата најдобра форма и го елиминираше Кеј Нишикори (Јапонија) со 6:3,...

„Вимблдон“ попушта во судирот со Мундијалот во Русија

Организаторите на тенискиот гранслем-турнир „Вимблдон“ нема да го менуваат времето на одигрување на финалето во машка конкуренција, и покрај тоа што предвидениот термин е...

Сѐ повеќе фаворити го напуштаат Вимблдон!

Шпанската тенисерка Габриње Мугуруза е елиминирана во 2-то коло на традиционалниот гранслем-турнир Вимблдон, што значи дека не ќе може да го брани освоениот трофеј...

Зверев со пресврт во продолжението го совлада Фриц

Германскиот тенисер Александар Зверев се пласираше во третото коло на тенискиот Гренд слем турнир во Вимблдон, откако во продoлжението го совлада Американецот Тејлор Фриц...

Монфис нема да игра финале на Вимблдон, ќе гледа финале на...

Можно ли е годинашниов тениски гранслем-турнир Вимблдон да остане без очекуваното (гледано) финале, пред сѐ, поради тоа што во речиси исто време на 15...

Чилиќ и Вавринка ги завршија настапите на Вимблдон

Минатогодишниот финалист, Марин Чилиќ (број три) отпадна од турнирот во Лондон откако дозволи пресврт против Гвидо Пеја и изгуби со 6:3, 6:1, 4:6, 6:7...

Вилијамс во третото коло на Вимблдон, Вознијацки поразена од Макарова

Американската тенисерка Серена Вилијамс со убедлива победа од 2:0 во сетови ја совлада бугарската тенисерка Викторија Томова и се пласираше во третото коло на...

Квитова елиминирана на „Вимблдон“

Двократната шампионка Петра Квитова (Чешка) беше елиминирана во првиот круг на „Вимблдон“. Квитова загуби од Александра Саснович (Белорусија) со 4:6, 6,4, 0:6 за два...

Невообичаените услови на „Вимблдон“ ги натераа мажите да бараат исти правила...

Се очекува тековниот „Вимблдон“ да биде најжешкиот досега во 141-годишната историја на тенискиот гранслем-турнир, со што постои можност мечевите во женска конкуренција да бидат...