Ознака: Тенис

Строги протоколи за Австралија опен

ТЕНИС Сите тенисери што ќе бидат дел од првиот гранслем-турнир во Мелбурн ќе мора да поминат во карантин од 14 дена, пред неговиот почеток, кој...

Како Федерер и Ѓоковиќ меѓусебно се подобруваат со ривалството

ТЕНИС И покрај тоа што 50 пати се соочиле во едно од најплодните ривалства во спортот, Роже Федерер и Новак Ѓоковиќ продолжуваат да наоѓаат нови...

Федерер во „тесна“ трка за настап на Австралија опен

ТЕНИС Роже Федерер (39) вели дека му претстои „тесна“ трка за да биде подготвен да игра на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен, пишува „Би-би-си“. Дваесеткратниот шампион...

Се очекуваат одлуки за одржувањето на гранслем-турнирот во Мелбурн

Државните официјални лица минатата недела потврдија дека турнирот во Мелбурн ќе се одржи, а се очекуваат деталите за одржување на првиот гранслем-турнир во годината,...

Медведев ќе се бори за трофејот на завршниот мастерс

Рускиот тенисер Данил Медведев е вториот финалист на завршниот мастерс во Лондон откако вечерва го победи Рафаел Надал со 3-6, 7-6 и 6-3 по...

Тим го совлада Ѓоковиќ со неверојатен пресврт во решавачкиот тајбрејк

Доминик Тим го победи првиот светски тениски рекет Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на завршниот мастерс во Лондон, во епски меч по три часа борба....

Строги протоколи на јубилејот на завршниот мастерс-турнир

Турнирот, кој го слави 50-от роденден, годинава ќе се игра без публика, играчите ќе бидат во т.н. „балон“, сместени во ист хотел, нема да...

Турнирот во Виена најсилен досега од серијата АТП 500?

ТЕНИС Настапуваат шест од првите десет тенисери на овој турнир од серијата АТП 500. Мислам дека оваа, ако не е најтешката ждрепка на сите времиња...

За да се одржи Австралија опен, неопходно е да може да...

ТЕНИС - КРЕГ ТАЈЛИ, ДИРЕКТОР НА ГРАНСЛЕМ-ТУРНИРОТ ВО МЕЛБУРН Австралија опен ќе се одржи во јануари само ако може да се постигне договор со локалните...

Надал го стигна рекордот на Федерер со убедливиот триумф над Ѓоковиќ

Рафаел Надал убедливо го совлада големиот ривал Новак Ѓоковиќ во пресметката на двајцата најдобри тенисери моментно со 6-0, 6-2 и 7-5 по сетови, во...