22.5 C
Skopje
18.9.2021 - 0:49

Ознака: Тенис

Ѓорческа 603-та на ВТА-листата

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа го подобри својот пласман на ВТА-листата во поединечна конкуренција. На вчерашното рангирање таа се наоѓа на 603-та позиција, што...

Јотовски елиминиран во четвртфиналето на турнирот во Фогау

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски беше елиминиран во четвртфиналето на ИТФ фјучрс турнирот во австрискиот град Фогау. Јотовски по три сета претрпе пораз од домашниот...

Беноа Пер во налет на гнев поради поразот искрши три рекети...

Францускиот тенисер Беноа Пер доби парична казна од 16.500 долари заради непримерно однесување. Тој во три сета беше поразен од кипарскиот тенисер Маркос Багдатис на...

Ивановски трет во Европа

Калин Ивановски го освои третото место на Европскиот шампионат за тенисери до 14 години, во Чешка, јави Македонската тениска федерација (МТФ). Ивановски во полуфиналето...

Тенис: Српска тинејџерка го освои турнирот во Москва

Србинката Олга Даниловиќ го освои турнирот на земја во руската престолнина Москва со награден фонд од 750 илјади долари. Даниловиќ, која влезе во главната...

Ѓорческа полека влегува во форма по долгата пауза

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во полуфиналето на ИТФ фјучрс-турнирот во Баја, Унгарија, кој се игра на земјена површина...

Надал: Тенисот е непредвидлив, за Ѓоковиќ пред два месеци се говореше...

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал пред турнирите во Северна Америка изјави дека тенисот е непредвидлив спорт и дека само пред два месеци за Новак Ѓоковиќ...

Технологијата ги покри сите терени на САД опен

Сите 17 терени на кои ќе се играат тениските мечеви на четвртиот гранслем-турнир годинава САД опен во Њујорк ќе имаат електронска сигнализација за аут...

Ѓорческа елиминира во четвртфиналето на турнирот во Баја

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во полуфиналето на ИТФ фјучрсот во Баја, Унгарија. Таа во четвртфиналниот натпревар беше совладана од...

Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на турнир во Унгарија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на ИТФ фјучрсот во Баја, Унгарија. Ѓорческа во второто коло ја совлада српската тенисерка Наталија Костиќ....