Ознака: Тенис

Осака повторно е шампионка во Мелбурн, откако лесно се справи со...

Наоми Осака повторно го освои тенискиот гранслем-турнир Австралија опен со убедливата победа против Џенифер Брејди со резултат 2-0 (6-4, 6-3 по сетови) по 79...

Деветто финале за Ѓоковиќ во Мелбурн

ТЕНИС - АВСТРАЛИЈА ОПЕН Светскиот рекет број еден, Србинот Новак Ѓоковиќ, го обезбеди деветто финале во кариерата на престижниот тениски гранслем-турнир Австралија опен во Мелбурн,...

Осака и Брејди изборија финале во Мелбурн

Јапонката Наоми Осака и Американската Џенифер Брејди ќе играат во финалето на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен. Oсака во полуфиналето ја победи Серена Вилијамс во два...

Русинот Аслан Карацев испишува историја на Австралија опен

Русинот Аслан Карацев (27) продолжи со сезнациналната игра и во четврт-финалето на Австралија опен елиминирајќи 18-от носител Бугаринот Григор Димитров со 3-1 (2-6, 6-4,...

Австралија опен прв гранслем-турнир со „електронски“ линиски судии

Можеби оваа промена ќе ја намали драмата на теренот, но играчите не се жалат на промената. Одлуката за употребата на технологијата на овој гранслем-турнир...

С. Вилијамс и Ѓоковиќ експресно до второто коло

ТЕНИС - АВСТРАЛИЈА ОПЕН Изненадување на првиот ден од тенискиот гранслем-турнир Австралија опен, во Мелбурн, беше виден во женска конкуренција, каде што победничката на овој...

Почнува Австралија опен, во фокусот Ѓоковиќ, Надал, Барти, Вилијамс…

ТЕНИС Првиот тениски гранслем-турнир во годината се одржува во Мелбурн како што беше планирано, иако почнува три недели подоцна од вообичаеното. Турнирот почнува денеска. Светскиот...

Во одбрана на титулите, Ѓоковиќ игра со Шарди, а Кенин со...

Си­те 507 те­ни­се­ри и вра­бо­те­ни на Ав­стра­ли­ја опен што пре­сто­ју­ваа во хо­тел во карантин имаа не­га­ти­вен тест и до­би­ја доз­во­ла да учес­тву­ва­ат на гранс­лем-тур­ни­рот...

Австралија опен ќе го следат до 30.000 гледачи дневно

Во текот на 14 дена ќе имаме до 390.000 луѓе тука, во паркот „Мелбурн“, што е околу 50 отсто од просекот во текот на...

Федерер по 21 година нема да игра на Австралија опен

ТЕНИС Швајцарецот поради повреда на коленото е надвор од терените од полуфиналето на гранслем-турнирот во Мелбурн во јануари годинава Светскиот тенисер број четири, Швајцарецот Роже Федерер...