14.3 C
Skopje
20.4.2019 - 12:48

Ознака: Тенис

Технологијата ги покри сите терени на САД опен

Сите 17 терени на кои ќе се играат тениските мечеви на четвртиот гранслем-турнир годинава САД опен во Њујорк ќе имаат електронска сигнализација за аут...

Ѓорческа елиминира во четвртфиналето на турнирот во Баја

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во полуфиналето на ИТФ фјучрсот во Баја, Унгарија. Таа во четвртфиналниот натпревар беше совладана од...

Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на турнир во Унгарија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на ИТФ фјучрсот во Баја, Унгарија. Ѓорческа во второто коло ја совлада српската тенисерка Наталија Костиќ....

Надал: Во тенисот има помалку допинг од другите спортови

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал смета дека во тенисот има помалку допинг за разлика од другите спортови. - Во сите спортови има луѓе кои мамат, но...

„Големата четворка“ ќе се обедини во Њујорк

На претстојниот „САД опен“ ќе учествуваат шест освојувачи на гранслем-турнирот во Њујорк, соопшти Тениската асоцијација на САД. Почнувајќи од бранителот на титулата Рафаел Надал, потоа...

Воландри: Ѓоковиќ по Мајами планираше да се повлече од тенисот

Поранешниот италијански тенисер, Филипо Воландри, изјави дека најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ размислувал да се повлече од тенисот на крајот од март по турнирот...

Кербер го одложи рекордот на Серена Вилијамс

Во финалето на Вимблдон, Кербер беше подобра од Серена Вилијамс, со 6-3, 6-3. За неа тоа е прв триумф во Лондон, вкупно трета гранслем-титула,...

Кербер го освои Вимблдон

Германската тенисерка Анџелик Кербер е победничка на годинашното издание на Грен слемот Вимблдон. Таа денес во финалето ја совалда Серена Вилијамс од САД со...

Ѓоковиќ го победи Надал, ќе игра во финалето на Вимблдон

Поранешниот прв светски рекет Новак Ѓоковиќ (Србија) ќе игра во финалето на Грен слемот во Лондон, откако попладнево го победи Рафаел Надал (Шпанија) со...

Вимблдон: Ѓоковиќ – Надал 2:1, мечот продолжува денес

Вториот полуфинален дуел на тенискиот Грен слем во Лондон, синоќа беше прекинат и ќе се доигра денес со почеток во 14 часот. По три...