Ознака: Тенис

Тенисери со петиција бараат спас од финансиската криза

Про­фе­си­о­нал­ни­те те­ни­се­ри од це­ли­от свет пре­ста­наа да се нат­пре­ва­ру­ва­ат, но за разли­ка од оние нај­до­бри­те, кои има­ат фи­нан­си­ски средс­тва да се из­др­жу­ва­ат не­кол­ку ме­се­ци,...

Федерер: Мијам раце многу често, правилата да ги прифатиме многу сериозно

Швајцарскиот тенисер, Роже Федерер се опоравува од повредата на коленото во родната Швајцарија. Преку Инстаграм испрати порака до јавноста, првпат по повеќе од еден...

Откажан мастерсот во Индијан Велс

Првиот мастерс турнир во сезоната Индијан Велс е откажан поради коронавирусот соопштија организаторите.   Турнирот во Калифорнија требаше да започне в четврток, меѓутоа поради ширењето на...

Ѓорческа ја победи првата носителка во Анталија

Лина Ѓорческа оствари победа над првата носителка Чагла Бујукакџај со 6-0 и 6-2 и се пласира во втората рунда на тенискиот турнир во Анталија...

Ѓорческа започна со победа во Анталија

Добар старт на најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на турнирот во Анталија, Турција (земјена подлога и со награден фонд од 25.000 долари). Таа и...

Му го дадов животот на тенисот, тенисот ми даде живот

Русинката Марија Шарапова (32), по 28-те години дружење со тенисот, реши да се збогува со него и сега се подготвува за „искачување на друга...

И четвртиот гранслем-турнир доби стадион со покрив

Од годинава и на Ролан Гарос ќе има еден покриен терен, на кој, според уште еден новитет, ќе се играат сите мечеви од четврт-финалето...

Ѓорческа освои нови бодови за напредок на ВТА-листата

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа загуби во финалето на турнирот на тврда подлога во Трнава (Словачка) за награден фонд од 25.000 долари, од Софија Лансере...

Софија Кенин е последната во низата нови гранслем-шампионки

Во финалето на Австралија опен во Мелбурн, таа ја совлада Шпанката Гарбине Мугуруза со 4-6, 6-2 и 6-2 за нејзин прв гранслем-трофеј. Осум од...

Ѓоковиќ постави рекорд, стана број еден и направи историски исчекор

Со драматичниот триумф вчера над Тим со 3-2 во сетови, Ѓоковиќ ја освои рекордната осма титула на Австралија опен, се врати на врвот на...