16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 15:17

Ознака: тензии

Пендаровски: Со личен пример да придонесеме за деескалација на тензиите

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното формирање и развој: 1941...

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на двете страни дека сите...

Српски воени авиони и хеликоптер на КФОР надлетуваат над Косово, Вучиќ...

Србите незадоволни од одлуката на Приштина за замена на регистарските таблички веќе седми ден протестираат на северот на Косово кај премините Јариње и Брњак. Неколку...

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово и повика на смирување на тензиите. -...

Нетанјаху е подготвен на тензии со САД за да спречи Иран...

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, изјави дека се подготвени, дури и да ризикуваат тензии со Соединетите Американски Држави за да спречат Иран да поседува нуклеарно...

Дмитриј Мезенцев: Планот на белоруската опозиција да игра на „руската карта“...

Белоруската опозиција нема да успее да ги постигне своите политички цели играјќи на т.н. „руска карта“, изјави рускиот амбасадор во Минск, Дмитриј Мезенцев, пренесува...

ЕУ ѝ се закани на Турција

Лидерите на ЕУ се согласија да воведат санкции за 40-ина лица од Белорусија кога Кипар го повлече спротивставувањето поради барањата Унијата да ја казни...

По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од Ереван и азербејџанските сили. -...

Политичките тензии генерираат етнички мотивирано насилство

Трендовите на пораст - опаѓање - пораст на етнички мотивираното насилство (најмногу) кај младите, забележано во најновиот извештај на Хелсиншкиот комитет за човекови права,...

Верска поделеност, тензии и апсење градоначалник

ЦРНА ГОРА Сменетиот градоначалник на Будва, Марко Царевиќ, неговиот син и брат, сменетиот претседател на Општинското собрание на Будва, Крсто Радовиќ, и уште петмина соработници...