Ознака: тензии

Растат тензиите по нападите врз саудиската рафинерија

Тензиите во Персискиот Залив не стивнуваат по нападите со дронови врз рафинерија и нафтено поле во Саудиска Арабија. Некои американски претставници директно го обвинија...

Кулминација на тензичната атмосфера во СЈО?

Според информациите од повеќе македонски медиуми, Специјалната обвинителка Катица Јанева денес наредила сите вработени во Специјалното јавно обвинителство да бидат претресувани при влез и...

Кина ја испраќа воената морнарица во Персискиот Залив?

Ако продолжи ескалацијата на тензиите во Персискиот Залив, Пекинг нема да има голем избор на располагање, освен да ѝ се приклучи на американската операција,...

Совпаѓањето на празниците создаде тензии во Ерусалим

Судири меѓу муслимански верници и израелските полициски сили избија на Ридот на храмовите во Ерусалим, во време на зголемени тензии поради совпаѓањето на еврејски...

Војна помеѓу американските и француските милијардери

ПОСЛЕДИЦИ ОД ДАНОКОТ ГАФА ВО ФРАНЦИЈА Цел на францускиот данок за светските корпорации, познат како ГАФА („Гугл“, „Епл“, „Фејсбук“, „Амазон“), се приходите од огласувањето, препродажбата...

Нови тензии во Кашмир, илјадници луѓе го напуштаат регионот

Повеќе илјади луѓе почнаа да го напуштаат Кашмир, спорниот регион под контрола на Индија, по предупредувањето на локалните власти за можни напади на екстемисти. Локалната...

Ирак меѓу безбедносната врска со САД и политичката поврзаност со Иран

Уривањето на дроновите и нападите на танкерите во Персискиот Залив се само дел причините за зголемените тензии меѓу САД и Иран, во момент кога...

Иран разби шпионска мрежа на ЦИА?

Иранската влада објави дека разбила американска шпионска мрежа на ЦИА, со што уште повеќе се зголемуваат веќе високите тензии меѓу Иран, САД и другите...

Повторно се зголемуваат тензиите во Голфскиот залив

Иранската револуционерна гарда заплени танкер во Голфскиот залив, кој според наводите на иранските медиуми, пловел под знаме на Велика Британија. Сопствениците на пловилото, кое се...

Собори ли американската војска сопствен дрон во Ормутскиот Теснец?

Иран негираше дека американскиот воен брод „УСС Боксер“ соборил еден од нивните дронови во Ормутскот Теснец, во време на зголемени тензии меѓу двете земји,...