Ознака: Тендери

„Тендери“ се одложува поради разрешувањето на поротникот Сандев

Рочиштето за предметот „Тендери“ кој беше влезен во давање завршни зборови, односно беше пред пресуда се одложува до назначување на нов судија-поротник, соопшти Кривичниот...

Заев ги охрабри македонските бизнисмени да учествуваат на тендери на НАТО

Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, Арјанит Хоџа, одржаа работна средба со извршниот директор на бизнис-клубот на Евро-атлантскиот совет, Светозар Јаневски, претседателот Исмет...

Стојаноски: Шилегов, Богоев, Богдановиќ и Марин потрошиле 2,5 милиони евра преку...

Власта во обид да се испере вчера заглави во кал до гуша. Договорите од завршените тендерски постапки кои ги објавуваат на страницата на Биро...

Расправата за „Тендери“ одложена, еден од обвинетите во изолација

Презакажана е расправата за предметот „Тендери“ која требаше да се одржи денеска. Расправата се одложува за 12 месецов поради изолација на еден од обвинетите,...

„ТНТ“ го одложи судењето за „Тендери“

Поради новото закажано рочиште за „ТНТ“, се одложи судењето за „Тендери” во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска. Судијата Осман Шабани е...

Кривична за три лица од „Водостопанство“ поради злоупотреби со тендер

СВР Куманово поднесе кривична пријава против три лица за злоупотреба на службената положба и фалсификување на службена исправа, тројцата вработени во Водостопанството. - Ф.Ф., поранешен...

Нови рочишта за случаите „Траекторија“ и „Тендери“

Нови рочишта за случаите „Траекторија“ и „Тендери“ на СЈО денеска треба да се одржат во Кривичниот суд во Скопје. Случајот „Траекторија” се наоѓа во...

Министерството за здравство ќе поднесе жалби против медиумите кои шпекулирале за...

Министерството за здравство ќе поднесе жалби против медиумите кои во изминатиот период објавиле непотврдени информации во врска со тендерските јавни набавки. Од министерството сметаат...

Обвинителството го затвори случајот за тендерите во Министерството за здравство

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција го затвори случајот со наводните незаконитости во јавните набавки во Министерството за здравство, појаснувајќи...

Што ако?

Гога победи во вториот круг. Добивме жена претседател. Октроираната власт доживеа колапс. Секако дека го погазија дадениот збор. Алчни, неспособни и деструктивни одбиваат да...