-1.2 C
Skopje
25.1.2022 - 13:22

Ознака: температури

За Нова година со кратки ракави на пролетни температури

Какво време нѐ очекува за празниците Сончево и топло време со мошне високи температури за овој период од годината нѐ очекува за новогодишните празници. Во...

Луѓето сакаат температури меѓу 18 и 22 степени

Климатските промени можат да бидат причина за многу здравствени проблеми. Што најмногу страда во нашето тело кога е премногу топло, кога температурите варираат и...

Наводнувањето спас за земјоделството од високите температури

Екстремно високите и натпросечни температури што ја зафатија земјава се загрозувачки за сите земјоделски култури, кои целосно ја дехидрираа почвата, а недостигот од вода...

Неопходно е наводнување на земјата поради високите температури

Натпросечните температури што ја зафатија земјава предизвикаа шок кај земјоделските култури. Според агрометеоролозите, дехидрира зрното кај пченицата, која ја немаше постигнато целосната зрелост, а...

До среда времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди

Времето утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, во западните делови со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен, а...

Утре врнежи од дожд и температури до 16 степени

Времето утре ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне. Пообилни врнежи се очекуваат во крајните западни делови. Само на повисоките...

Возилата да се подготват за претстојните ниски температури

Зимските услови на патиштата бараат особена претпазливост на возачите и посебна подготовка на возилото. Затоа, без изговори, користете задолжителна и дополнителна зимска опрема бидејќи...

Повисоки температури и повисока влага го забавуваат ширењето на коронавирусот

Од појавата на коронавирусот постојано се шпекулира дали тој ќе се однесува слично како и другите вируси кога ќе дојде топло време. Се чини...

Промените пустошат, поместуваат сезони и плажи

Климатските промени во фокусот на светот До неодамна, глобалните и локалните стратегии за туризам не го земаа предвид, можеби, најважниот фактор за развој на овој...

Последните пет години се најтопли на Земјата

Знаците и влијанијата од климатските промени, како што се покачувањето на нивото на морето, топењето на мразот и екстремните временски неприлики се зголемиле во...