Ознака: температури

Повисоки температури и повисока влага го забавуваат ширењето на коронавирусот

Од појавата на коронавирусот постојано се шпекулира дали тој ќе се однесува слично како и другите вируси кога ќе дојде топло време. Се чини...

Промените пустошат, поместуваат сезони и плажи

Климатските промени во фокусот на светот До неодамна, глобалните и локалните стратегии за туризам не го земаа предвид, можеби, најважниот фактор за развој на овој...

Последните пет години се најтопли на Земјата

Знаците и влијанијата од климатските промени, како што се покачувањето на нивото на морето, топењето на мразот и екстремните временски неприлики се зголемиле во...

Посвежо и облачно време со температури до 23 степени

Времето утрово е посвежо. Претпладне ќе преовладува умерено облачно време, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе биде посвежо и ветровито со умерен до...

Просечната температура би можела да порасне за 7 степени до 2100...

Глобалните просечни температури би можеле да се зголемат за 7 степени Целзиусови над прединдустриското ниво до 2100 година, без оглед колку и да се...

Сончево и топло со температура до 34 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб променлив ветер. Минималната температура ќе се спушти меѓу 6 и 15, а максималната ќе достигне...

Сончево со мала до умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во северните делови ќе дува засилен северен ветер, кој ќе предизвика намалување на дневните...

Сончево и топло време

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец, информира УХМР. Минималната температура ќе...

Утре сончево и топло време со температури до 36 степени

Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец, информира УХМР. Минималната температура...

Претпладне сончево, попладне дожд и грмежи

Во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималните температури ќе се движат од 11 до...