Ознака: температура

Времето денес променливо облачно со температура до 38 степени

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Претежно во северните и источните делови ќе има појава на пороен дожд и грмежи, а...

Времето денес променливо облачно со температура до 35 степени

Времето во првата половина од денот ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд и грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб...

Времето денес сончево со температура до 33 степени

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура...

Времето утре сончево со температура до 31 степен

Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност, по должина на Повардарието ќе дува умерен ветер од северен правец, информира УХМР. Минималната температура ќе биде...

Времето денес сончево и топло со температура до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде...

Просечната температура на Балканот зголемена за еден степен

Добитникот на Нобелова награда и водечки светски експерт во областа на климатските промени Рикард Валентин предупреди дека просечната температура на Балканот во последните сто...

Температурните осцилации донесоа несвестица и главоболки

Несвестица, покачен или намален крвен притисок, главоболки, вртоглавици, повраќање, се само некои од симптомите на кои се жалат граѓаните како последица на доста променливото...

Променливо облачно со локален слаб снег во северозападните и северните делови

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локален слаб снег во северозападните и северните делови. Ќе дува засилен северен ветер. Утринската температура ќе се...

Берово утрово најстуден град во Македонија

Температури под нулата изутринава има во цела Македонија, а најниските се измерени во Берово -10 степени и во Скопје минус осум. Времето денеска, според УХМР,...

Најстудено во Скопје- Петровец и Берово

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена во Скопје-Петровец и во Берово,  каде се регистритрани – 6 степени, по што следат...