Ознака: Тел Авив

Смртоносни пукотници во центарот на Тел Авив

Најмалку две лица загинаа, а осум се повредени во пукотница вечерва во центарот на Тел Авив. Израелската амбуланта соопшти дека инцидентот се случил во улицата...

Тел Авив ја слави бустер-дозата

Третата доза вакцини против коронавирусот е решението, им порача градоначалникот на Тел Авив, Рон Хулдаи, на градовите кои се справуваат со потешкотии за време...

Меридијани

Тел Авив - Израелското министерство за одбрана и компанијата „Елбит системс“ развиваат воздушно ласерско оружје за соборување беспилотни летала и други летачки објекти, соопштија...

Меридијани

Тел Авив - Министерството за здравство на Израел објави дека веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор. Како што е...

Меридијани

Брисел - Лидерите на НАТО го одржуваат својот прв самит со американскиот претседател Џо Бајден со цел да ги поправат трансатлантските врски, откако неговиот...

Испалени ракети кон Тел Авив

Во Тел Авив се вклучија сирените за воздушен напад, а светските медиуми пренесуваат дека кон градот се испалени ракети. Претходно, палестинската оганизација Хамас се закани...

Кинескиот амбасадор во Тел Авив пронајден мртов

Амбасадорот на Кина во Израел, Ду Веи утрово е пронајден мртов во неговиот стан, пишуваат израелските медиуми. Ду (58) бил пронајден мртов во неговиот стан...

Меридијани

Москва - Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот за уставни реформи, кој ќе му овозможи да остане на власт следните 16 години. Граѓаните...

Меридијани

Тел Авив - Партијата Ликуд на актуелниот премиер на Израел, Бенјамин Нетанјаху, освоила најголема поддршка на одржаните трети парламентарни избори во земјата за 12...

Данкан од Холандија е победник на „Евровизија 2019“

За „Нова Македонија“ од Тел Авив, Марија Таушанска Данкан Лоренс, претставникот на Холандија, кој важеше за фаворит цело време, со вкупно 492 поени, од жирито...