8.8 C
Skopje
17.10.2021 - 7:55

Ознака: тело

Од Вардар извлечено телото на 51-годишен велешанец

Вчера околу 10.30 часот во СВР Велес било пријавено дека во водите на реката Вардар било забележано тело на починато лице. Полициски службеници од СВР...

Делови од човечко тело најдени во Долно Дупени

Во атарот на селто Долно Дупени биле пронајдени делови од човечко тело. Телото го пронашле полициските службеници по претходна пријава, на местото викано „Големи Грми“. -...

Како влијаат емоциите врз нашето тело?

Традиционалната кинеска медицина познава седум основни емоции - лутина, среќа, грижа, замисленост, тага, страв и шок, и секоја од нив е поврзана со функционирањето...

Цинк – есенцијален минерал со многу витални улоги во нашето...

Недостигот цинк може сериозно да ја наруши функцијата на имунолошкиот систем. Затоа цинкот често се користи во третманот на обичната настинка, бидејќи се покажа...

Интересни вистини за нашето тело

Секој дополнителен килограм телесна тежина го присилува телото да формира околу 20 км нови крвни садови. Кога го знаеме тоа, не е тешко да ја...

Има ли скратен пат до вита става и здраво тело?

Традиционално како што се наближува летото многумина бараат „скратен пат“ за брзо враќање во форма, па се подложуваат на разни диети, кои во основа...

Како се бори човечкото тело со коронавирусот

Научниците и лекарите го открија начинот на кој новиот коронавирус го напаѓа и уништува човечкото тело, од центарот на битката, белите дробови, преку срцето,...

Антиоксиданти за здравје на очите

Исхрана богата со соодветни антиоксиданти се смета за клуч за зачувување на очното здравје и превенција на голем број болести на окото, како што...

Ако спиете свртени налево, телото и умот ќе ви бидат благодарни

Според голем број истражувања, позицијата што ја заземате за време на спиењето е навистина многу важна за квалитетот на вашиот ноќен одмор. Докажано е...

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар во Скопје

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. - Вчера во СВР Скопје било пријавено дека во водите на реката Вардар има...