Ознака: телефонски разговор

Османи до Хоти: Се навестува политичка стабилност за Косово и регионот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска телефонски разговораше со новоизбраниот премиер на Република Косово, Авдула Хоти, при што упати честитки за изборот...

Пендаровски му се заблагодари на папата за храброста што им ја...

Претседателот, Стево Пендаровски, оствари телефонски разговор со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск. Од неговиот Кабинет, информираат дека претседателот Пендаровски во разговорот изразил жалење што...

Спасовски телефонски разговараше со ирскиот премиер Варадкар

Техничкиот премиер Оливер Спасовски имаше телефонски разговор со премиерот на Ирска, Лео Варадкар, во кој, како што велат од владината прес-служба, доминираат заемните желби...

Телефонски разговор на Пендаровски со австрискиот претседател

Претседателот Стево Пендаровски, оствари телефонски разговор со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен. За време на разговорот беа разменети информации за состојбите...

Пендаровски-Ердоган: Солидарност и сојузништво за справувањето со коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски во телефонски разговор му се заблагодари на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, за медицинската опрема којашто пристигна од Турција. Македонскиот претседател...

Димитров телефонски разговараше со романскиот колега Ауреску

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, имаше телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Романија, Богдан Ауреску. За денес беше планирана посета на...

Димитров телефонски разговараше со Жозеп Борел

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, телефонски разговараше со Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија,...

Путин и Ердоган телефонски разговараа за тензиите во Идлиб

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, денеска преку телефон разговараа за Сирија, како и за растечките тензии во провинцијата...

Путин го информирал Макрон дека на Украина ѝ се вратени трите...

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со својот француски колега Емануел Макрон за ситуацијата во Украина, во пресрет на самитот во нормандискиот формат, што,...

Заев : Остануваме посветени на евро-атлантските интеграции

Премиереот Зоран Заев и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во телефонски разговор разменија мислења за одлуката на ЕУ да го одложи стартот за...