-1.2 C
Skopje
25.1.2022 - 14:25

Ознака: телефони

Кога се појавиле првите телефони во Скопје

Според некои податоци, старата централа ѝ била подарена на Тирана, Албанија. Новата автоматска централа овозможувала на почетокот од 3.000 до 4.000 приклучоци, а бројката...

Јужна Кореја има специјални семафори за лица опседнати со мобилни...

Во градот Сеул одлучија да користат светлосна сигнализација за да придонесат за безбедноста во сообраќајот на пешаците, кои додека пешачат гледаат во своите мобилни...

„Епл“ е лидер на пазарот за мобилни телефони

Според истражувањето на „Коунтерпоинт рисрч“, „Епл“ е лидер по заработка на пазарот на мобилни телефони, иако Андроид има многу поголем број корисници во споредба...

Фотографската индустрија на удар од паметните телефони

Една од најистакнатите карактеристики на многу нови паметни телефони е камерата. Со тоа што фотографските сензори стануваат помали и подобри, а самата процесорна моќ...

Коронавирусот живее 28 дена на екраните од мобилните телефони

На 20 степени Целзиусови вирусот е особено активен и може да преживее 28 дена на мазни површини. Истражувачите на австралиската национална научна агенција (ЦСИРО),...

Коронавирусот може да преживее 28 дена на мобилните телефони и банкнотите

Коронавирусот може да преживее на голем број различни површини многу подолго отколку што се сметаше порано, покажа неодамнешно истражување. Коронавирусот може да преживее цели 28...

Судење ТНТ: Вештак тврди дека и со Нокиа 3310 може да...

Во кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ,,ТНТ” на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев предложен од обвинетите. Вештакот, кој е професор на...

Кога се појавиле првите телефони во Скопје

Според некои податоци, старата централа ѝ била подарена на Тирана, Албанија. Новата автоматска централа овозможувала на почетокот од 3.000 до 4.000 приклучоци, а бројката...

Квантна технологиjа ветува безбедни телефони и супербезбедни мрежи

Ерата на телефони што не можат да се хакираат е на повидок. Во светот на квантната физика се истражува начинот за создавање најбезбедни чипови...

Земји што го забранија кинескиот гигант „Хуавеи“

Земјите што ги забранија производите од кинескиот производител на паметни телефони со безжична технологија „Хуавеи“ претставуваат приближно една третина од светскиот бруто-домашен производ (БДП),...