Ознака: тедрос гебрејесус

Кога светот не соработува заедно, вирусот стекнува предност

Кога пандемијата изби и вирусот се рашири низ светот, јавноста се сврте кон Светската здравствена организација (СЗО). Генералниот директор д-р Тедрос Аданом Гебрејесус ја...

Вакцина-национализмот им штети на напорите за сопирање на пандемијата

Светот страда, но зраци на светлина се видливи. Неколку вакцини против ковид-19 се во финалните фази од тестирањето. Фабриките веќе произведуваат дози во надеж...

„Рок-ѕвездата“ на СЗО беше подготвена да се најде помеѓу два огна

Тедрос Аданом Гебрејесус (55) гледаше телевизија кога забележа како шефот на болница го критикува него и министерството за здравство на Етиопија, кое тогаш тој...