9 C
Skopje
20.2.2019 - 13:07

Ознака: тевдовски

Тевдовски: Државните хартии од вредност ќе котираат на Македонска берза

Државните хартии од вредност ќе котираат на Македонската берза. Тие ќе станат достапни и за странските институционални инвеститори, а зголемената побарувачка ќе придонесе да...

Тевдовски: Со ребалансот на Буџетот ќе се подобрува финансиската состојба на...

Ребалансот на Буџетот ќе обезбеди поддршка за 51 процент од пријавените, а неплатени обврски на општините. Три милијарди денари се проектирани за училиштата, градинките,...

Тевдовски: Преку инвестирање во подобри јавни услуги до одржлив развој

Македонија е прва земја во регионот што ќе воведе гарантиран минимален приход. Одржлив раст може да се постигне само преку вложување во подобар живот...

Тевдовски во посета на Општина Кисела Вода

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денеска имаше средба со министерот за финансии Драган Тевдовски. Како што соопшти општина Кисела Вода, на средбата се...

До крајот на годината граѓаните со еден клик ќе имаат увид...

До крајот на годината само неколку клика ќе ги делат граѓаните од сите информации во буџетот и сите исплати од трезорот. Паралелно во Министерството...

Тевдовски: Во август направен поврат на ДДВ од 44 милиони евра

Преку 15,3 милијарди денари или 250 милиони евра се инјектирани во стопанството заклучно со август, преку редовен и неселективен поврат на ДДВ кон фирмите,...

Тевдовски: Буџетот со одлична кондиција, немаме потреба од ребаланс

Макроекономските показатели се одлични и позитивни, а и ликвидноста на буџетот е одлична и од тој аспект нема потреба од ребаланс на буџетот, ...

Обезбедени средства за проширување на патниот правец Крива Паланка – Деве...

Владата, во соработка со ЈП за државни патишта, ќе го реализира проектот за рехабилитација и проширување на патната делница Крива Паланка - Деве Баир.  -...

Тевдовски: Капиталните инвестиции се ниски поради наталожените проблеми од минатата власт

Капиталните инвестиции се ниски, но сите останати макроекономски фундаменти се со одлични движења, истакна вечерва министерот за финансии Драган Тевдосвски во интервју за телевизија...

Тевдовски: Исплатите од државната каса ќе станат транспарентни

До крајот на годината граѓаните ќе можат да ги видат исплатите од државната каса. Секој потрошен денар ќе биде објавен, истакна министерот за финансии...