Ознака: тевдовски

Тевдовски ја осуди најавата за замрзнување на прогресивниот данок

Ексминистерот за финансии, Драган Тевдовски, се огласи со реакција на својот профил на Фејсбук по денешната одлука на Владата да го стави прогресивниот данок...

Анѓушев и Тевдовски на форум на Европската банка за обнова и...

Делегација на Владата на Република Македонија што ја сочинуваа заменик претседателот во владата задолжен за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и министерот за...

НБРМ: Ќе се стимулираат значајни унапредувања на пазарот на платежни услуги...

Со промените во регулативата на коишто се работи во моментов ќе се стимулираат значајни унапредувања на пазарот на платежни услуги во земјава. Ова беше...

Започнаа Деновите на финансиска писменост

Целта на деновите на финансиска писменост е да се зајакне финансиската едукација, да се поттикне финансиската инклузија и да зголеми свесноста и заштитата на...

Советникот на Тевдовски си даде оставка

Бранимир Јовановиќ, кој беше советник во Министерството за финансии, преку социјалната мрежа „Фејсбук“ соопшти дека се повлекува од функцијата, одлуката ја донел бидејќи посакал...

Заев и Тевдовски: ЕБОР е наш стратешки економски партнер за реформите

Главни теми на кои се разговараше се регионалната поврзаност, зголемување на конкурентноста и капацитетите на нашите компании, зголемување на соработката на целиот регион, дигитализацијата,...

Домашните компании ќе се поврзуваат со странските инвестиции преку проект од...

Проект преку кој домашните компании ќе се поврзуваат со странските инвеститори во ТИРЗ, е договорен со Меѓународната финансика корпорација (ИФЦ) за време на Пролетните...

Стабилноста која ја носи НАТО им дава доверба на инвеститорите

Република Македонија е мала и отворена економија, ризици постојат, но иако ММФ ја намали проекцијата за економски раст за најголем број земји, нашата напротив...

Очекуваме растот на странските директни инвестиции да се удвои на пет...

Се очекува растот на странските директни инвестиции да се искачи на над пет отсто од БДП, одржливо ниво, во периодот по пристапување во НАТО....

Тевдовски: Преку зајакнување на јавната внатрешна контрола до подобро управување со...

Преку обезбедување на сеопфатен систем на внатрешна финансиска контрола во јавниот сектор, ќе се овозможи подобро управување со јавните средства, поголема отчетност и ефикасност...