Ознака: театар

Промоција на монографијата „АКТ – Театарот низ фотографии” в петок во...

Промоција на монографијата „АКТ - Театарот низ фотографии" од Кире Галевски ќе се одржи в петок (8 април) со почеток во 19 часот на...

Седумдесет и седум години Македонски народен театар – години неизмерна љубов...

Запишано е „на 3 април 1945 се случи празникот на македонскиот театар: премиера на ’Платон Кречет‘. Во свечената тишина прозвучи првата реченица на артистката...

Актерите создаваат театар во нетеатарски услови

По дипломирањето, имав можност да работам во неколку институционални театри и можам да кажам дека во објектите каде што се сместени театрите речиси воопшто...

Политички театар на „голтари и милионери“

Едно неодамнешно истражување покажа дека над половина од младите во земјава сакаат да си заминат од државата во потрага по подобра иднина, која не...

Премиера на претставата „Декамерон“ во прилепскиот театар

Во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, в сабота од 19.30 часот премиерно ќе биде изведена претставата „Декамерон“ според Џовани Бокачо, во режија на Мартин...

Неизвесна судбината на засолнетите во театарот во Мариупол додека Киев и...

Повеќе од 1.000 луѓе се засолниле во театарот во опколениот украински град Мариупол, за кој се верува дека бил цел на руско бомбардирање, според...

Гранатиран театарот во Мариупол

Властите во опколениот украински пристанишен град Мариупол денеска соопштија дека руските сили грантирале театар во кој се засолнувале „стотици“ цивили. - Русија намерно го погоди...

Прва изведба на реквиемот од Прајснер посветен на Кишловски

Оркестарот на Филхармонија в четврток, во 20 часот премиерно ќе го изведе „Реквием за мојот пријател“ на композиторот Збигњев Прајснер, посветен на режисерот Кшиптоф...

Театарот „Војдан Чернодрински“ ја одбележува 72-годишнината со претставата „Да инспекторе, Претстава...

Со претставата „Да инспекторе, Претстава со грешки“ во режија на Синиша Ефтимов, театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп вечерва одбележува 72 години од формирањето. „Да инспекторе...„...

Големо враќање на драмскиот во однос на постдрамскиот театар

По премиерата на „Идиот“ на Андреј Цветановски во Нови Сад Во Новосадскиот театар неодамна беше одиграна премиерата на претставата „Идиот“, во режија на македонскиот режисер...