Ознака: театар

Во Кочани пристигнуваат над 210 учесници од 16 театарски групи

Под мотото „Уметноста е долга, животот е краток“, 55-то издание на ДАФ ќе биде засилено со придружни манифестации, многу гости, промоции на книги, работилници,...

Струмичкиот театар освои награда на Фестивал во Враца

Актерите на Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица, Кољо Черкезов и Јасмина Василева, кои настапуваат во претставата „Џон Габриел Боркман“, ја добија наградата НЕТА...

Велешкиот театар со „Вдовицата се мажи“ на фестивал во Русија

Театарот „Јордан Хаџи Константинов - Џинот“ од Велес со комедијата „Вдовицата се мажи“ од 25 до 31 мај ќе настапи на Интернационалниот театарски фестивал...

Театарски Оскар за „Ромео и Јулија“ во Турција

Театарската претстава „Ромео и Јулија“ во режија на македонскиот режисер Дејан Пројковски ја доби највисоката театарска награда во Турција. Театарскиот „Оскар“ на ансамблот му беше...

Театарот за деца и младинци ги намалува цените на билетите

Цената на билетите за Театарот за деца и младинци се намалуваат од 200 на 150 денари. Посетителите билетите со намалена цена ќе можат да ги...

Два нови термина за претставата „Чиста хероина“

На 15 и на 16 мај во „Јавна соба“ со почеток во 19 часот ќе се одигра театарската претстава „Чиста хероина“ според текстот „Лична...

Велешкиот театар во мај на три фестивали во странство

Во текот на мај народниот театар „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес ќе настапи на три интернационални театарски фестивали во Бугарија и во Русија. Како што...

Претставата „Човекот и огнот“ премиерно од театар Фабрика на фестивал во...

Претставата „Човекот и огнот“ во режија на Дејан Пројковски одиграна премиерно од театарот Фабрика на петтото издание на меѓународниот фестивал „Табризим“ во градот Табриз,...

Конкурс за работилници за филм и театарска критика

Младински културен центар објавува конкурс за учесници за циклус работилници за филмска и театарска критика, како дел од проектот „Гледај.мк“. Работилниците ќе се реализираат...

Претставата „Еднаш свет изградив“ во Театарот за деца и младинци

Претставата „Еднаш свет изградив“ ќе биде изведена вечерва во 20 часот во Театарот за деца и младинци - Скопје. Претставата е на режисерот Јане...