Ознака: театар

Полјаците со „Магбет“ го отвораат „Битола Шекспир фестивал“

Честа за отворање на годинашното 8-мо по ред издание на „Битола Шекспир фестивал“ му припадна на драмскиот театар „Александар Вегиерко" - Бјалисток од Полска...

Ќе се одржи „Битола Шекспир фестивал“

На задоволство на љубителите на театарската уметност и на почитувачите на делата на големиот британски писател Вилијам Шекспир, по двегодишна пауза поради пандемијата, во...

Унковски се враќа во МНТ со „Сите сме птици“

Со особена радост ја објавуваме веста за нови креативни почетоци и првата читачка проба на претставата „Сите сме птици“, по текстот на либанско-канадскиот автор,...

Дарја Ризова избрана за најдобра актерка на фестивалот на актерот во...

На деветтиот Фестивал на актерот во Коњиц на кој учествуваа девет професионални театри од регионот: Србија, Хрватска, Македонија и БиХ, нашата актерка Дарја Ризова...

„Нема да биде крај на светот“ прогласена за најдобра претстава во...

„Нема да биде крај на светот“ е прогласена за најдобра претстава во целина на фестивалот „БиХ драма Зеница“. Копродукцискиот проект помеѓу МНТ, Перипетија продукција и...

Последна изведба на претставата „Ако останеш дома“ вечерва во Кичево

Откако кон крајот на минатата година драмските аматери од Кичево за првпат ја изведоа претставата „Ако останеш дома“ од Карој Сакони, пред мал број...

Вечерва две претстави на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

На 56-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп вечерва ќе бидат прикажани две претстави. Во официјална конкуренција од 19 часот на сцената од...

Утревечер во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп премиера на претставата „Дупло...

Утревечер, петок, од 20 ч. на сцената од театарот „Војдан Чернодрински“ премиерно ќе биде изведена претставата „Дупло дно“ од Горан Стефановски, во режија, дизајн...

Во името на љубовта

Кон театарската претстава „Сара“, во режија на Елеонора Теова Рецензија На 17 мај, во театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“, ќе се случи еден чудесен настан. Таму длабоко...

„Само глас“ ги собра сите аплаузи во Битола

Со монодрамата „Само глас“ на Македонскиот народен театар синоќа во Битола свечено беше отворен 23-от Интернационален фестивал на монодрамата. - Градот на конзулите бил и...