Ознака: ТВ-серија

Гледачите опседнати со новата ТВ-серија „Шума“

Новата мини-серија на „Нетфликс“ со наслов „Шума“, адаптација на романот на Харлан Кобен, претставува уште една извонредна полска продукција на американскиот стриминг-сервис. Трилер-серијата „Шума“ има...

Ќе се снима продолжение на српската ТВ-серија „Јужен ветер“

Доколку се сѐ одвива според планот, веќе на почетокот на 2021 година се очекува премиера на филмот „Јужен ветер 2“ во кината, а потоа...

Би-би-си ќе ја следи климатската борба на Грета Тунберг во ТВ-серија

Би-би-си ги објави плановите за телевизиска документарна серија што ќе ја следи младата климатска активистка Грета Тунберг. Одделот за наука на Би-би-си соопшти дека...

„Паразит“ од Бонг Џун Хо ќе стане ТВ-серија

Лимитирана серија базирана на критички признаениот јужнокорејски филм „Паразит“ е во подготовка за ХБО, потврдува веб-сајтот „Вариети“. Режисерот на филмот, Бонг Џу Хо и...

Виола Дејвис ќе ја игра Мишел Обама во ТВ-серијата „Прва дама“

Глумицата Виола Дејвис ќе ја игра бившата прва дама на САД, Мишел Обама, во новата телевизиска серија „Прва дама“, објавија американските медиуми. Серијата ќе...

„Фамилијата Марковски“ на „Сараевскиот филмски фестивал“

Првите две епизоди од втората сезона од ТВ-серијата „Фамилијата Марковски“ утре премиерно беа прикажани на годинашното, јубилејно издание на „Сараевскиот филмски фестивал“. Покрај македонскиот...

Како успеа „Монти Пајтон“ да го смени светот?

Половина век од култната британска ТВ-серија Серијата стекна огромна популарност и успех во светот и имаше големо влијание на модерниот хумор и на популарната култура Британските...

Ќе се снима биографска ТВ-серија за Одри Хепберн

Италијанската филмска компанија „Вајлдсајд“ најави драмска биографска серија за холивудската актерка Одри Хепберн. Снимањето ќе почне во 2020 година, а сценариото се заснова на...

Биографска серија за Одри Хепберн

Италијанската филмска компанија Вајлдсајд најави драмска биографска серија за холивудската актерка Одри Хепберн. Снимањето ќе почне во 2020 година, а сценариото се заснова на книгата...

Антихеројот на „Викинзите“ исплашен од љубовни писма

Алекс Хог Андерсен кој го глуми ликот на бестрашниот воин Ајвар Бескоскениот во популарната телевизиска серија „Викинзи“ во приватниот живот чувствува страв од љубовните...