Ознака: Тврдина

Тврдината Европа и Лезбос

Би рекле, одличен термин за една згодна колумна по повод 8 Март. Но за мрчатор(к)и како мене, овој ден одамна изгубил секаква смисла -...

Свиркачот Костовски на Верушевски му предал само пет отсто од „бомбите“

Со сведочење на свиркачот Звонко Костовски во Кривичниот суд денеска на пладне продолжи рочиштето за предметот Таргет-Тврдина на СЈО. Во предметот Таргет-Тврдина обвинети се поранешната...

„Таргет-Тврдина“: Костовски на молба од Лазаревски собирал податоци од новиот систем

Свиркачот Ѓорѓи Лазаревски, кој денеска во Кривичен суд одговара на вкрстени прашања од одбраната на обвинетите во случајот Таргет-Тврдина на СЈО прецизира дека во...

Судeњето по предметот „Таргет-Тврдина“ одложено за 8 октомври

Денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство, за незаконското следење на комуникациите, е одложено за 8 октомври. Судењето е одложено поради тоа што...

СЈО бара повторно да се спои постапката за Јанкулоска во „Таргет...

Со задоцнување од 40-ина минути поради недоразбирање во врска со одлагањето на терминот заради претходното судење за „Монструм“ почна денешното рочиште за предметот „Таргет...

Јанева: Со „Тврдина-Таргет“ ќе докажеме дека 20.000 граѓани биле прислушувани

Специјалното јавно обвинителство има многу докази дека лицата кои се обвинети во случајот „Тврдина-Таргет“ прислушувале и тоа ќе го докажеме пред суд, изјави денеска...

Се продава напуштен остров со тврдина за 400 илјади фунти

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Тврдината од 19-от век Стак Рок, која се наоѓа во близина на пристанишниот град Милфорд Хевен во Велс, е понудена...

Одбиено барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошкоски

Грчкиот Врховен суд предмалку го одби барањето на македонското Министерство за правда за екстрадиција на бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски. Двајцата остануваат во Грција...

„Таргет-Тврдина“ одложено за 19 јуни, се чека одлуката за екстрадиција на...

Денешното рочиште за предметот „Таргет - Тврдина“ на СЈО е одложено за 19 јуни, бидејќи се чека одлуката на Врховниот суд во Атина по барањето за...

Нови судски рочишта за „Таргет-Тврдина“ и „Насилство во Центар“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на СЈО, „Таргет-Тврдина“ и „Насилство во општина Центар“. Во предметот „Таргет-Тврдина“, што се однесува за...