Ознака: твитер

Испрати ли Обама директна порака до Трамп?

По трагичните настани викендов во САД, поранешниот американски претседател Барак Обама на Твитер ги повика лидерите да не поттикнуваат страв и омраза. - Треба да...

Кина ја вежба Твитер-дипломатијата на Трамп

Кинеските дипломати започнаа да експериментираат со нов тип на дипломатија, сличен со оној на американскиот претседател Доналд Трамп. Амбасадорите и официјалните лица од Кина,...

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четирите конгресменки. Но неговите пораки на Твитер во...

Тежината на искажаниот збор во весник и на Фејсбук не е...

Она што ќе остане кажано и запишано на хартија останува трајно архивирано, додека изјавите дадени на Фејсбук или на Твитер за брзо време се...

Трамп со твит против Твитер

Американскиот претседател, Доналд Трамп, со твит повика на формирање на праведни социјални медиуми како одговор на дискриминацијата, која, како што тврди, како републиканец ја...

Твитер воведува нови правила за политичко рекламирање

Твитер најави дека од 11 март и во Европа ќе важат нивните нови правила за политичко рекламирање, што беа воведени за време на изборите...

Трамп: Американското разузнавање е пасивно и наивно за Иран, да се...

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нарече „наивни“ разузнавачките служби во својата земја и им порача „да се вратат назад во училиште“. Тој напиша шокантен твит,...

Русија почнува судски процедури против „Твитер“ и „Фејсбук“

Рускиот државен регулатор во сферата на комуникациите Роскомнадзор, соопшти дека почнале судски процес против американските интернет компании Твитер и Фејсбук. Тие се обвинети за...

Трамп: Додека јас работам вие славите, но не ве обвинувам (видео)

Американскиот претседател Доналд Трамп им ја честиташе Новата година на граѓаните преку видео порака објавена на Твитер, со малку невообичаени зборови. HAPPY NEW YEAR! pic.twitter.com/bHoPDPQ7G6 —...

Трамп го обвинува „Твитер“ преку Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска упати обвинувања кон технолошките гиганти „Твитер“, „Фејсбук“ и „Гугл“ дека се пристрасни и ги поддржуваат неговите противници – демократите. Тој,...