-4 C
Skopje
18.1.2019 - 23:33

Ознака: твитер

Трамп: Додека јас работам вие славите, но не ве обвинувам (видео)

Американскиот претседател Доналд Трамп им ја честиташе Новата година на граѓаните преку видео порака објавена на Твитер, со малку невообичаени зборови. HAPPY NEW YEAR! pic.twitter.com/bHoPDPQ7G6 —...

Трамп го обвинува „Твитер“ преку Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска упати обвинувања кон технолошките гиганти „Твитер“, „Фејсбук“ и „Гугл“ дека се пристрасни и ги поддржуваат неговите противници – демократите. Тој,...

Лажните вести и реклами на социјалните мрежи создаваат недоверба кај корисниците

Постои генерална согласност во јавноста дека лажните вести и големиот број на реклами доминираат на социјалните мрежи. Довербата на луѓето во платформите како Фејсбук,...

Трамп му се потсмева на Макрон заради договорот со „жолтите елеци“

Американскиот претседател Доналд Трамп преку Твитер се потсмева на својот колега, францускиот претседател Емануел Макрон поради проблемите со насилните демонстранти против зголемувањето на даноците...

ЕУ ќе бара месечни извештаи од Фејсбук и од Твитер за...

Европската Комисија денеска треба да го обелодени својот нов акциски план за борба против лажните вести во пресрет на европските избори во мај 2019...

Трамп го смета за „навредлив“ прелогот на Макрон за европска армија

Американскиот претседател Доналд Трамп го оквалификува како „многу навредлив“ предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон дека Европа треба да гради своја армија за да...

Илон Маск призна дека претeрувањето на Твитер му создава проблеми

Соосновачот и извршен директор на „Тесла“ и на „Спејс екс“, милијардерот Илон Маск, призна дека понекогаш претерува на Твитер, поради што запаѓа во проблеми,...

Доналд Трамп и „Играта на санкциите“

Американскиот претседател Доналд Трамп ги најави новите економски санкции преку фотомонтажа инспирирана од популарната телевизиска серија „Игра на тронови“, што привлече големо внимание во...

Твитер избриша повеќе од 10.000 автоматски налози

Твитер избриша повеќе од 10.000 автоматски налози со пораки кои ги спречуваат луѓето да излезат на изборите за Конгресот во вторник и посочуваат дека...

Ѓоковиќ на Твитер: „Верувај во себе секој ден“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ преку социјалните мрежи порача дека самодовербата е важна работа која треба да се негува секојдневно. Тој на Твитер напиша: „Верувај во...