29.7 C
Skopje
24.8.2019 - 13:08

Ознака: тајфун

Тајфунот Кроса се приближува кон Јапонија, се евакуираат жителите

Поради приближувањето на тајфунот Кроса, јапонските власти им порачаа на најмалку 570.000 жители на западните региони да ги напупштат домовите и да се преместат...

Tајфунот Лекима однесе многу животи и домови во Кина

Билансот на загинати од силниот тајфун Лекима, кој ја погоди источна Кина се искачи на 28 лица, додека 20 се сметаат за исчезнати. Обилните дождови,...

Милион луѓе евакуирани во Кина поради тајфун

Поради силниот тајфун кој го погоди источниот дел од Кина, евакуирани се милион луѓе, а откажани се повеќе стотици летови. Тајфунот Лекима дуваше со ветер...

Кон Кина се приближува најсилниот тајфун во последните пет години

Кинеската метеоролошка служба објави црвен аларм рано утрово поради приближување на тајфунот „Леким“ на провинцијата Жеџијанг на источниот брег, откако беа откажани летовите во...

Опасни ветришта, поројни дождови и земјотрес ја погодија Јапонија

Моќниот тајфун Конгреј денеска донесе силни ветрови и поројни дождови во јужна Јапонија, јавуваат локални медиуми. Околу 150 летови се откажани. Најмалку осум лица настрадаа...

Силен тајфун се приближува кон Јапонија

Најмалку 198 летови од аеродромите во јужна Јапонија се откажани денеска во очекување на налетот на силниот тајфун Конгреј, што на кмерски јазик значи...

Тајфун го погоди Токио, најмалку две жртви

Најмалку две лица загинаа во налет на тајфун што денеска го погоди Токио, јавија локални медиуми. Тајфунот „Трами“ ги погоди синоќа западните делови од...

Тајфун во Јапонија, најмалку 50 повредени

Силен тајфун ја погоди денеска Јапонија, поради што се откажани авионски летови во областа на Токио, а на југ во државата се повредени најмалку...

Најмалку 17 повредени во силниот тајфун што ги погоди јужните јапонски...

Најмалку 17 лица се повредени откако силниот тајфун „Трами“ го погоди јапонскиот остров Окинава, јавија светските медиуми. Јапонските метеоролози предупредуваат дека бурата викендов ќе помине...

Силен тајфун ја погоди Јапонија, има повредени

Неколку лица се повредени откако силниот тајфун Трами го погоди југозападниот јапонски остров Окинава. Се очекува тајфунот викендов да предизвика уште штети, додека поминува низ...