15 C
Skopje
23.9.2018 - 8:53

Ознака: тајфун

Филипини: Смртниот биланс од тајфунот Мангхут и монсунските дождови се искачи...

Бројот на жртвите од тајфунот Мангхут и монсунските дождови на Филипините достигна 127 лица, јави ДПА, повикувајќи се на податоци на локалната полиција. Вкупно 111...

Тајфунот Мангхут го погоди југоисточното крајбрежје на Кина

Моќниот тајфун Мангхут, кој претходниве два дена беснееши низ Филипините, каде однесе 29 животи, денеска ги погоди реоните на југосточноот крајбрежје на Кина, вклучлително...

Тајфунот Мангхут откако направи пустош на Филипини се движи кон Кина

Најмалку 25 лица загинаа при налетот на тајфунот Мангхут, кој изминативе два дена ги погоди Филипините, предизвикувајќи свлечишта и поплави, првенствено во северните делови...

(Видео): Преминувањето на тајфунот Мангхут над Филипините однесе животи

Најмалку 12 лица загинаа во поплавите и свлечиштата на Филипините, предизвикани од тајфунот Мангхут, соопштија денеска филипинските власти, изразувајќи стравување дека конечниот биланс на...

Тајфунот Мангхут ги погоди Филипини

Моќниот тајфун Мангхут ги погоди Филипините, соопштија локалните метеоролошки служби. Невремето беснее на североисточното крајбрежје на земјата со ветер со брзина од 205 километри...

На Филипините и Југоисточна Азија им се закануваат два тајфуни

Околу 12.000 луѓе се евакуирани на Филипините поради тајфунот Мангхут кој е значително посилен од ураганот Флоренс кој му се заканува на источниот брег...

Тајфунот Џеби усмрти шест лица во Јапонија

Тајфунот Џеби што денеска го погоди западниот дел на Јапонија усмрти најмалку шест луѓе, а околу 170 се повредени. - Тајфунот Џеби го погоди јужниот...

Јапонија на удар на најсилниот тајфун во последните 25 години

Силен тајфун, најсилен во последните 25 години, денеска ја погоди Јапонија, предизвикувајќи проблеми во сообраќајот на островот Шикоку. Тајфунот 21 во сезоната во Азија, ја...

Моќен тајфун се приближува кон Токио

Моќен тајфун, наречен Шаншан, проследен со силен ветер и поројни дождови, се приближува кон Токио и се закнува да ги погоди реоните североисточно од...

Најмалку 24 повредени во налет на тајфун во Јапонија

Најмалку 24 лица се повредени во најновото невреме што зафати делови од централна и западна Јапонија, а 150.000 куќи останаа без струја. Тајфунот Јонгдари, кој...