8.8 C
Skopje
24.9.2021 - 12:07

Ознака: тајланд

Приказната за момчиња од пештерата во Тајланд преточена на филм

Помина една година откако младинскиот фудбалски тим со нивниот тренер влезе во туристичката пештера во Тајланд и остана заробен. Беа спасени 18 дена подоцна...

Белиот слон се третира како крал во Тајланд

Ваквото верување потекнува од митскиот бел слон Аирвате, или Еравана, како што го нарекуваат Тајланѓаните, кој го користел кралот на хиндуистичките богови Индра Белиот машки...

Слонови клечеа во чест на новокрунисаниот крал на Тајланд

Единаесет слонови во присуство на дресери, пред големата палата во Бангкок му оддадоа почит на неодамна крунисаниот крал на Тајланд, Маха Ваџиралонгкорн. Стотина чувари на...

Со свечена церемонија, крунисан новиот крал на Тајланд

Тајландскиот крал Маха Ваџиралонгкорн (66) беше крунисан денеска на свечена церемонија, што се одржа после две години откако тој го презеде престолот. Круната му ја...

Кој го спаси спасителот?

Британецот Џош Братчли кој беше дел од спасувачкиот тим што успеа да го спаси фудбалскиот тим кој беше заробен во пештера во Тајланд, минатата...

Последната светска воена диктатура редовно го користи „прирачникот за преврат“

Изборите на Тајланд ќе бидат одржани викендов, пет години по воспоставувањето на власта на воената хунта Тешко е да се поверува дека мирната, напредна држава...

Кралското семејство и политиката остануваат фатени во костец во Тајланд

Опозициската партија што се обиде да номинира член на кралското семејство за премиер на Тајланд, на претстојните избори, беше распуштена од страна на највисокиот...

Политиката внесе неслога во тајландското кралско семејство

Тајландскиот крал Маха Вајиралонгкорн денеска оцени дека дека кандидатурата на неговата постара сестра, принцезата Уболратана Раџакања Сиривадана Барнавади за премиер на Тајланд е неуставна...

Бангкок со водни топови и со дронови се бори со загадувањето

Додека ние со загадувањето на воздухот се справуваме со интервентни мерки, како бесплатен превоз, двојно поскап паркинг или прекин на градежните активности, дел од...

Приказната за спасувањето на децата од пештерата на Тајланд била лажна

Кон средината на минатата година целиот свет стравуваше дали младите фудбалери од Тајланд и нивниот тренер ќе успеат да се извлечат од делумно поплавената...