Ознака: тајланд

Тој ја превезе до болница, a таа му пренесе коронавирус

Жената го запре таксито и кажа дека сака да оди во болница. Возилото заглави во сообраќајниот метеж бидејќи тоа е честа појава во тајландски...

Додека луѓето седат во карантин, животните излегуваат на улиците

Во земји како Италија, Тајланд и Јапонија, присуството на животни на улиците се зголеми како резултат на отсуството на луѓе. Милиони урбани жители остануваат во...

Еден од Србите што се вратил од Тајланд е пуштен од...

Еден од двајцата мажи остана на инфективното одделение во Општата болница во Шабац, поради сомнение дека би можел да е заразен со коронавирус, додека...

Имотен спор причина за масакрот на Тајланд?

Тајландските власти соопштија дека веројатен мотив за крвавиот напад бил некаков спорен договор за земјиште, поради кој напаѓачот се чувствувал измамено. Во масакрот во...

Одмаздничкиот крвав поход на Тајланд запрен со ликвидација

Тајландските сили за безбедност го ликвидирале војникот, кој уби 26 лица, а рани најмалку 52 други во неговиот крвав поход низ улиците и во...

Тајландски војник уби 12 лицa и држи заложници во трговски центар

Тајландски војник уби 12 лицa и држи заложници во трговски центар, јавуваат светските медиуми. Тој започнал да пука низ градот Корат на североистокот на...

Комбинација од лекови за ХИВ и грип помогнала на пациенти заболени...

Тим лекари од Тајланд соопшти дека употребата на комбинација на лекови против грип и ХИВ довела до значително подобрување на состојбата на неколку пациенти...

Интригите на тајландскиот двор излегоа во јавност

Официјалната придружничка на кралот на Тајланд беше обвинета дека сака да ја засени кралицата и да ја „подрие нацијата“, што доведе до одземање на...

Жестоката страна на тајландската кралица

  Сутида Вачиралонгкорн, сопругата на тајландскиот крал Маха Ваџиралонгкорн, која има воен чин генерал, а беше заменик-шеф на личното кралско обезбедување, е прикажана во воена...

Експремиерката на Тајланд која е во бегство доби српско државјанство

Поранешната премиерка на Тајланд, Јинглук Шинаватра, која во својата земја е осудена на пет години затвор, поради што е во бегство, од неодамна е...