3.8 C
Skopje
20.10.2021 - 5:38

Ознака: тајланд

Болниците во Тајланд се под притисок поради големиот број на заразени

Болниците во Тајланд се под притисок поради големиот број луѓе кои страдаат од коронавирус, а поради недостигот на кревети лекарите се принудени да лекуваат...

Тајланѓанец со херојски подвиг спасил младенче од слон удрено од мотоцикл

Мана Сривејт, тајландски член од медицински тим за спасување, успеал да спаси младенче од слон, откако во животното удрил мотоцикл. Тајланѓанецот применил метод на...

Демонстрантите во Тајланд бараат реформи на монархијата

Демонстрантите во Тајланд го повикаа кралот Маху Вајиралонгкорн да се откаже од контролата над кралското богатство вредно десетици милијарди долари. Демонстрантите го прекинаа долгогодишното табу...

Прашањето од 40 милијарди долари и кралските амбиции за апсолутна моќ...

Светот го знае кралот на Тајланд Маха Ваџиралонгкорн како богат ексцентричен плејбој, но за Тајланѓаните неговото четиригодишно владеење станува злокобно, пишува „Економист“. Кралот ги...

Судир на автобус и воз во Тајланд, загинаа најмалку 20 луѓе

Најмалку 20 луѓе загинаа, а околу 30 се повредени во судир на автобус и воз што се случи утрово источно од Бангкок, пренесува „Гардијан“. Несреќата...

Американец би можел да заглави во затвор поради негативни критики за...

На Американецот Весли Барнс му се заканува казна затвор до две години во Тајланд затоа што објавил негативни критики за хотелот во кој престојувал....

Тајландски национален парк по пошта им го враќа ѓубрето на туристите

Тајландскиот национален парк Као Јаи во близина на Бангкок по пошта ќе им го враќа ѓубрето на туристите што го оставиле зад себе, пренесува...

„Алхемијата“ на Тајланд против коронавирусот е нејасна, но дава резултати

Може ли ниската стапка на инфекции од коронавирус да биде припишана на културата, генетиката и на носењето маски? Или е комбинација од сите три? Дали...

Новороденчиња на Тајланд добија визири за да се заштитат од инфекција

Пандемијата на коронавирусот го погоди целиот свет и бидејќи се загрозени сите возрасти, на новороденчињата во тајландската болница им е дадена дополнителна опрема за...

Жена од Тајланд по вторпат заразена од ковид-19

Жена од Тајланд по вторпат се заразила со ковид-19 откако го победила вирусот додека била во Бангкок кон средината на март, објавија тајландските медиуми...