4.8 C
Skopje
28.1.2022 - 20:45

Ознака: тајван

Силен земјотрес го погоди Тајван

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала го погоди Тајван во 15 часот и 35 минути, по локално време. ЕМСЦ наведува дека епицентарот...

Минута надвор од карантин платена речиси десет илјади долари

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за нешто повеќе од една...

Старите пријатели разменија и предупредувања во отворениот разговор

Кинескиот и американскиот претседател имаа онлајн средба Кинескиот претседател Си Џинпинг на онлајн средбата со американскиот претседател Џо Бајден упатил остри предупредувања дека Кина е...

Тајванската претседателка го потврди присуството на американските воени сили

Мал број американски војници во Тајван обучуваат тајвански војници, изјави претседателката Цаи Инг-вен во интервју за „Си-ен-ен“, потврдувајќи го присуството на американските сили на...

Пожар во зграда во Тајван, има загинати и повредени

Најмалку десет луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата се запалила околу три часот...

Откритијата за тајната американска воена обука ги зголемуваат тензиите околу Тајван

Тајван не сака конфронтации, но ние ќе сториме сѐ што е во наша моќ за да ја одбраниме нашата слобода, изјави претседателката Цаи Инг-вен...

Кина испрати 38 авиони над одбранбената зона на Тајван

Тајван денеска остро ја критикуваше Кина, чии воени авиони, по повод одбележувањето на националниот празник, влегоа во одбранбената зона на тој остров. Тајван постојано се...

Американски воен брод повторно помина низ Тајванскиот Теснец и предизвика тензии

Американскиот воен брод „Куртис Вилбур“, повторно помина низ Тајванскиот Теснец, една недела откако Тајпеј пријави најголем упад досега на кинески воени авиони во воздушната...

Тајванци како заробеници работеле во измамнички кол-центри во Бардовци

Полициски службеници од Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во соработка со неколку други оддели сузбија криминална група од Тајван што вршела телекомуникациски...

Пекинг: САД намерно го нарушуваат мирот во Тајванскиот теснец

Кина го обвини Вашингтон дека ги испровоцирал тајванските сецесионисти во акција откако американскиот воен брод пловеше низ Тајванскиот теснец, за што Пентагон тврдеше дека...