Ознака: тајван

За три години испорачана воена опрема за 17 милијарди долари

Од јули 2022, американскиот Стејт департмент одобри можна продажба на „воено-техничка помош“ за Тајван во вредност од 108 милиони долари. Пентагон наведе дека Тајван...

Кина: Вежбите околу Тајван се предупредување за САД и лекција за...

Кинеската војска спроведува маневри околу Тајван за да ги предупреди САД и да им одржи лекција на „тајванските сепаратисти“, изјави денеска портпаролот на кинеското...

Тајван спроведува артилериски вежби наспроти кинеските маневри

Тајван денеска почна со спроведување на претходно најавените артилериски вежби во услови на тековни воени вежби на Кина во близина на островот, јави ДПА....

Кинески ловци и бомбардери и натаму го надлетуваат Тајванскиот теснец

Кинеската Народноослободителна армија денеска соопшти дека почнува нови вежби на море и во воздух во близина на Тајван. Најавата уследи еден ден по завршувањето...

Кина од утре почнува нови воени вежби, Тајван најави одговор

Кина денеска најави дека ќе одржи воени вежби во близина на јужниот дел на Жолтото Море и Бохај, во близина на Јужна Кореја. Се...

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

САД го обвинија Пекинг за „провокативни“ и „неодговорни“ дејствија по тврдењето на Тајван дека кинеските воени вежби симулираат напад на островот. -Овие активности претставуваат значителна...

Кина ја прекинува соработката со САД во повеќе области

Кина денеска соопшти дека ќе ја прекине соработката со САД во бројни области, од климатски промени до воени односи и напори за сузбивање на...

Војската на Тајван во состојба на готовност

Војската на Тајван издаде соопштение во кое се вели дека нивните сили се во состојба на готовност и внимателно ги следат кинеските вежби, јавуваат...

Кина воведе санкции кон Ненси Пелоси и членовите на нејзиното потесно...

Кина воведе точно неодредени санкции кон претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, „и членовите на нејзиното потесно семејство“, соопшти Министерството за...

Блинкен: Кинеската воена вежба во близина на Тајван е провокација

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ги осуди кинеските воени вежби во близина на Тајван, оценувајќи ги како „провокација“ и „значителна ескалација“ на тензиите. –...