Ознака: Тачи

Тачи: Војската на Косово не е закана за никого

Претседателот на Косово, Хашим Тачи пред денешната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации, на која ќе се расправа за трансформацијата на Безбедносните...

Бериша: Тачи го крева знамето на голема Србија

Поранешниот албански претседател Сали Бериша, упати критика до косовскиот претседател Хашим Тачи заради идејата за размена на територии и порача дека токму „Тачи по...

Харадинај: Ако падне Владата, треба да си заминат и Тачи и...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека ако падне неговата Влада, тогаш од функција треба да си заминат и косовскиот претседател Хашим Тачи и претседателот...

Помпео побара Косово да ги укине таксите за производите од Србија...

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, на средбата со косовскиот претседател Хашим Тачи, ги повика властите во Приштина да ја укинат таксата од 100...

Вучиќ и Тачи на 11 ноември можеби ќе бидат најблиску до...

Преговорите меѓу Белград и Приштина можно е конечно да се приближат до решение на 11 ноември во Париз, каде Александар Вучиќ и Хашим Тачи...

Блумберг: Вучиќ решен да ги помири етничките и територијалните разлики во...

Српскиот претседател Александар Вучиќ е решен да остане запишан во историјата како човек кој ги помири етничките и територијалните разлики во регионот кој е...

Тачи: Макрон поддржува договор меѓу Косово и Србија со корекција на...

Косовскиот претседател Хашим Тачи тврди дека добил поддршка од францускиот претседател Емануел Макрон Белград и Приштина што поскоро да постигнат обврзувачки договор, со „реална...

„Газета Експрес“: Блокиран дијалогот Белград-Приштина

Неуспешното продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 7 септември во Брисел, односно одбивањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ да се сретне...

КФОР: На Тачи не му треба дозвола за посета на места...

Портпаролот на меѓународните сили на Косово - КФОР, Винченцо Грацо, изјави дека косовскиот претседател Хашим Тачи може да го посети секое место во земјата...

Тачи: Добив американска поддршка за договор што би опфаќал и корекција...

Косовскиот претседател Хашим Тачи, кој ја предводи делегацијата на неговата земја на Генералното заседание на ОН во Њујорк, изјави дека од претставници на САД,...