Ознака: Тачи

„Бомба“ на Тачи – бришење на границите годинава

Србија не придава големо внимание на најновата изјава од претседателот на Косово, Хашим Тачи, чија изјава би требало и да се протолкува како личен...

Тачи објасни зошто не дошол на самитот во Охрид

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата...

Тачи пред состанокот во Берлин бара визна либерализација

Ден пред состанокот во Берлин, косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека очекува визна либерализација. -Косово ги исполни сите критериуми и заслужува слободно движење како и...

Нема приближување на ставовите по средбата Хан – Тачи

Косовскиот претседател вчера во Брисел се сретна со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, каде разговарале за косовските царини и за визната либерализација за Приштина. Комесарот...

Тачи: Протоколот за Македонија во НАТО носи мир, стабилност и безбедност...

Претседателот на Косово Хашим Тачи го поздрави вчерашното потпишување на Протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО, оценувајќи го како „победа на западните вредности...

Тачи: Косово е подготвено за компромис со Србија

Косово е подготвено за компромисно решение со Србија, за да бидат разрешени проблемите меѓу двете страни, нагласува косовскиот претседaтел Хашим Тачи во писмо до...

Хан: Имам предлог за таксите, чекам одговор од Вучиќ и Тачи

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан соопшти дека на претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи им доставил предлог...

Тачи го потпиша указот со кој се официјализира војската на Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи го потпиша денеска указот за трите закони со кои започнува трансформацијата на досегашните Безбедносни сили (ФСК) во Војска на...

Тачи: Војската на Косово не е закана за никого

Претседателот на Косово, Хашим Тачи пред денешната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации, на која ќе се расправа за трансформацијата на Безбедносните...

Бериша: Тачи го крева знамето на голема Србија

Поранешниот албански претседател Сали Бериша, упати критика до косовскиот претседател Хашим Тачи заради идејата за размена на територии и порача дека токму „Тачи по...