29 C
Skopje
24.9.2018 - 14:19

Ознака: Тачи

Делави: Не рековме дека ќе прифатиме сė што ќе договорат Вучиќ...

Амбасадорот во заминување на САД во Косово, Грег Делави изјави дека Вашингтон продолжува да бара договорот меѓу Приштина и Косово да произлезе од преговарачките...

Хоти: Тачи нема политичка моќ да ги води преговорите со Србија

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и...

Курти: Авантурата на Тачи мора да се запре што поскоро

Лидерот на опозициското Движење Самоопределување (ВВ) Албин Курти ја нарече „лична авантура“ на косовскиот претседател Хашим Тачи неговата идеја за корекција на границата со...

Курти: Тачи може да посегне по инциденти, тензии и дестабилизација

Лидерот на опозициското Движење Самоопределување (ВВ), Албин Курти смета дека, по спротивставувањата од страна на меѓународната заедница на плановите на косовскиот претседател Хашим Тачи...

Косовската опозиција убедена дека средбата Тачи-Вучиќ пропадна поради нејзиниот притисок

Опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) смета дека денешната средба во Брисел меѓу претседателите на Косово и Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ, пропадна...

Почна средбата Могерини-Тачи во Брисел

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини во Брисел се сретна со косовоскиот претседател Хашим Тачи, во рамките на дијалогот...

Продолжува дијалогот Белград – Приштина, се очекуваат конкретни резултати

Во Брисел денеска треба да се одржи нова рунда од дијалогот помеѓу Белград и Приштина, а портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, изјави дека...

Вучиќ: Приштина не сака да разговара за ниту едно суштинско прашање

Гледам дека албанските официјални претставници од Косово не сакаат да зборуваат за Заедницата на српски општини, ниту за Северот, ниту за Газивода... Се чини...

Курти: Тачи го загрозува Косово заради политичка функција

Претседателот на Косово Хашим Тачи со предлогот за корекција на границите со Србија го загрозува Косово, а тоа го прави само затоа што неговата...

„Зери“: Тачи со Вучиќ в петок нема да разговара за корекција...

Наспроти досегашните најави, „корекцијата на границите“ и Заедницата на општините со мнозинско српско население (ЗСО) нема да се најдат на дневен ред на состанокот...