Ознака: тафталиџе

Изгаснат пожарот во кафеаната „Рустикана“ во Тафталиџе

Пожарот што избувна околу 11.30 часот во кујната на градската кафеана „Рустикана“ во скопската населба Тафталиџе (веднаш до згрдата на Катастарот), на улица Дрезденска,...

Во Тафталиџе се реконструира градинката „Мајски цвет“

Преку целосна санација на тоалетите, дел од санитарната опрема и инсталациите, започна етапната реконструкција на детската градинка „Мајски цвет“, во Тафталиџе 1. Станува збор...

Починат маж пронајден во запуштена сендвичарница во Тафталиџе

Безживотно машко тело е пронајдено кај поранешната сендвичарница „Густав“ на улица Дрезденска во скопската населба Тафталиџе. Неофицијално станува збор за сопственикот А.Р. кој престојувал...

Притвор за осомничениот за убиството во Тафталиџе

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против осомничено лице кое завчера пукаше и уби едно лице, а...

Во пукањето во Тафталиџе ранет и внукот на сопственикот на продавницата

Убиството кое се случи вчера во продавница на улицата Московска во скопската населба Тафталиџе е извршено од страна на сопственикот на продавницата со иницијали...

Убиство во Тафталиџе

Убиство се случи вечерва во скопската населба Тафталиџе. Алфа пренесува дека семејна расправија меѓу зет и шура завршила трагично. Според првичните информации полицијата го упасила...

Тафталиџе ќе добие нова водоводна и канализациска мрежа

По должината на улицата Варшавска, јавното претпријатие „Водовод и канализација“ гради нова и реконструира стара хидротехничка инфраструктура. Проектот предвидува вградување полиетиленски водоводни цевки од...

Како да се заобиколи папата

Имам идеја! - свика мојот пријател. Врз неговото стемнето од напрегнатост лице се појави парче светла надеж. Сите втренчено се свртевме кон него чекајќи го...

Дефект на цевка во Тафталиџе, прекин на водоснабдувањето

Поради уличен дефект од Ф-300мм на булевар „Теодосие Гологанов“ 90 во населба Тафталиџе од девет часот изутринава ќе има прекин во водоснабдувањето за корисниците...

Дел од Тафталиџе утре без вода

ЈП Водовод и канализација, соопшти дека дел од домовите во населба Тафталиџе, како и фабриката „Реплек фарм“, утре ќе имаат прекин во водоснабдувањето.  Поради водоводен приклучок...