3.8 C
Skopje
5.12.2021 - 22:27

Ознака: таргет-тврдина

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ имаат различни ставови и за пресудата на Мијалков

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите и испорачува правда за...

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен предлог. Обвинителката Ленче Ристоска...

Ристоска: Не сме задоволни од сите изречени казни во „Таргет-Тврдина“

Обвинителката Ленче Ристоска рече дека не се задоволни од сите изречени казни во предметот „Таргет-Тврдина”. Таа посочи дека максималниот притвор што засега може да му...

Мијалков ќе биде спроведен во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот затвор во Шутка. Одлуката е...

Се бара притвор за Мијалков поради опасност од бегство

Обвинителката Ленче Ристовска побара ефективен притвор за осудениот Сашо Мијалков. Таа кажа дека тој може да избега и да има легален престој во Прага,...

Мијалков осуден на 12 години затвор поради масовното прислушување

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, првообвинетиот Сашо Мијалков, доби затворска казна од 12 години за случајот „Таргет-Тврдина“, што се однесува на...

Мијалков со силно полициско обезбедување пристигна во судот

Сашо Мијалков со засилено полициско обезбедување е спроведен во Кривичниот суд во Скопје, каде треба да биде соопштена пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“. Од домот...

Се очекува пресудата за „Таргет-Тврдина“

Oсновниот кривичен суд Скопје денеска ќе ја соопшти пресудата за случајот „Таргет- Тврдина“ кој се однесува за нелегалното прислушување за кое обвинети се 12...

Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем, рече премиерот Зоран Заев...

Јанкулоска: Совеста ми е чиста, јас сум една од жртвите на...

Завршни зборови за случајот „Таргет-Тврдина“ Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во своите завршни зборови пред судот во случајот „Таргет-Тврдина“, кој се однесува на...