Ознака: танкери

Иран испратил пет танкери во Венецуела среде американската економска блокада

Пет ирански танкери со нафта наводно пловат кон Венецуела и носат гориво за оваа латиноамериканската држава, објави „Ал-Маздар њуз“, повикувајќи се на информации од...

Во Заливот почнаа контроли на поморската коалиција предводена од САД

Поморската коалиција предводена од САД денеска и официјално во Бахреин почна со дејствување со цел заштита на поморскиот сообраќај во водите на Заливот, каде...

Пожар на два танкера во Јужна Кореја

Најмалку десет лица се повредени во пожар што зафати два танкера со нафта во јужнокорејското пристаниште Услан, соопштија припадници на крајбрежната стража, додавајќи дека...

Австралија се придружува на САД во обезбедувањето на Ормускиот Теснец

Австралискиот премиер Скот Морисон објави дека неговата земја им се придружува на Соединетите Американски Држави во „обезбедување на безбедна навигација“ во Ормускиот Теснец и...

Британија се приклучува на американската мисија за заштита на нафтените танкери

Велика Британија ќе се приклучи на американската мисија за заштита на нафтените танкери во Персискиот Залив поради можноста за нивно запленување од иранската Револуционерна...

Помпео: Британија сама да ја осигура безбедноста на своите бродови

Велика Британија треба самата да ја осигура безбедноста на своите бродови во Персискиот залив, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео во интервју за Фокс...

Мас: Да се спречи избивање војна во Персискиот Залив

Грабнувањето на трговските бродови на други земји придонесува кон ескалација на состојбите, која може да доведе до војна, изјави германскиот министер за надворешни работи...

Ќе предизвикаат ли тензиите со Иран нова војна со танкери?

Ирански претставници се заканија дека постои можност да завземат британски танкер со нафта доколку нивниот танкер не биде ослободен, пренесува Би-би-си. Британските маринци вчера помогнаа на...

Кој има интерес од нападите на танкерите во Оманскиот Залив?

За инцидентите, кои се случија во Оманскиот Залив и, за среќа, поминаа без жртви, Вашингтон веднаш го обвини Иран, без притоа да понуди некакви...

Зошто Ормутскиот Теснец е исклучително важен?

Скорешните напади на двата танкера со нафта во Ормутскиот Теснец разгореа светска дебата за стратешката положба на заливот, како и за неговата клучна улога...