27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 18:32

Ознака: Танец

„Танец“ со жив настап по една година пауза

Со бурни аплаузи и желба за точка повеќе, велешани ги испратија солистите, хорот и оркестарот на ансамблот „Танец“ од сцената на центарот за култура...

Заев: „Танец“ со својата мисија го негува македонското фолклорно творештво

Премиерот Зоран Заев ја посети националната установа „Танец“ и имаше средба со директорот на ансамблот, Мартин Вучиќ, и со дел од вработените по повод...

„Танец“ ќе добие нов дом

По иницијатива од директорот на националната установа „Танец“, Мартин Вучиќ, на 72-та владина седница беше разгледано и одобрено поднесеното барање на институцијата за ново...

„Танец“ добива нов дом

На иницијатива на директорот на Н.У. „Танец“, Мартин Вучиќ, на 72. владина седница одржана на 23 јуни, беше разгледано и одобрено поднесеното барање на...

„Танец“ ќе заигра и туристичко оро

Духовното и материјалното наследство на Македонија ќе се одржува и промовира во земјава и во странство преку соработка меѓу Агенцијата за промоција и поддршка...

„Танец“ ја затвора јубилејната 70. година со концерт и монографија

Ансамблот „Танец“ ја затвора јубилејната 70. година од своето постоење со голем новогодишен концерт и промоција на монографија. По серијата концертни чествувања низ градовите...

„Танец“ со новогодишен концерт ќе одбележи 70 години постоење

Ансамблот „Танец“ денеска со почеток во 20 часот, во Македонскиот народен театар со голем новогодишен концерт ќе ја затвори јубилејната 70-та година од своето...

Мартин Вучиќ е назначен за нов директор на „Танец“

Назначени се директори на 22 национални установи во Република Македонија, информираат од Министерството за култура. За директор на НУ Ансамбл за народни игри и песни...

Концерт на „Танец“ вечер на „Скопско лето“

Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ вечер од 20.30 часот на плоштадот „Карпошово востание“ ќе одржи вокално-инструментален концерт во рамки на фестивалот „Скопско...

Ромео и Јулија во седум осмини

Диригентот и композитор Трајко Прокопиев е еден од основоположниците на македонската национална музика, првиот директор на Музичкото училиште во Скопје, долгогодишен директор на „Танец“,...