Ознака: Там Луанг

Спасените тајландски деца се вратија дома

Дванаесетте тајландски момчиња и нивниот фудбалски тренер се вратија во нивните домови, откако ја напуштија болницата каде што поминаа седум дена, по нивното спасување...

Спасените деца го опишаа чудото од пештерата Там Луанг

Адул Сам-он (14), едно од 12-те спасени момчиња од пештерата Там Луанг, го опиша „моментот на чудо“ кога британските нуркачи ги пронајдоа во пештерскиот...

Херојот на Тајланд е бегалец од Мјанмар

Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата Адул Сам-Он, чие...

Тајланд ќе ги чува туристите од озлогласената пештера Там Луанг

Осветлување и знаци ќе бидат поставени во пештерата Там Луанг во Тајланд каде што беа заробени 12-те деца и нивниот фудбалски тренер, со цел...

Деноноќното херојство на сите расположливи сили во Тајланд

Сите расположиви сили се вклучени во акцијата за спасување на децата од пештерата Там Луанг во Тајланд, работејќи деноноќно за нејзин успех. На теренот...

Ќе изостанат очекуваните прегратки за спасените деца

Спасените деца ги очекуваат големи предизвици и по излегувањето од мрачната пештера Там Луанг во Тајланд, за да се вратат во секојдневниот живот, пишува...

Среќен крај на пештерската голгота?

Вкупно осум момчиња досега се извлечени од пештерата во Тајланд. Извори на Си-ен-ен што учествуваат во спасувањето вчера изјавија дека операцијата привремено ќе биде...

Илон Маск го исполни ветувањето, носејќи мини-подморница во Тајланд

Американскиот претприемач Илон Маск преку Твитер соопшти дека се наоѓа во Тајланд со прототипот на мини-подморница со цел да учествува во акцијата за спасување...

Тренерот ги моли родителите на тајландските момчиња за прошка

Тренерот на младите фудбалери заробени во пештерата Там Луанг преку нуркачите достави писмо во кое ги моли родителите на момчињата за прошка. - Во моментов...

Спасувачите се подготвуваат за одлука, соочени со два клучни фактори

Властите веруваат дека постои можност да ги спасат 12-те деца и нивниот тренер од пештерата Там Луанг во Тајланд, во следните три-четири дена, со...